Jak dopasować kształt i kolor fugi
Kolor i kształt fugi znacząco wpływają na wygląd ściany. Przed ostatecznym wyborem spoiny warto zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy uzyskać. Fuga może być jasna lub ciemna, dopasowana do koloru cegły bądź całkowicie kontrastowa.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak istotnym elementem wykończenia jest fuga. Definiuje ona estetykę muru i ma ogromny wpływ na jego finalny wygląd. Te same cegły klinkierowe prezentują się zupełnie inaczej w zależności od rodzaju, a przede wszystkim jej koloru. Projektując ceglaną elewację rozpoczynamy od wyboru cegieł klinkierowych, ich barwy, struktury, ale też wiązania. Fugę dobieramy w taki sposób, żeby dopasować ją do koloru klinkieru. W zależności od spoiny można wzmocnić lub złagodzić efekt, jest to element, który zadecyduje o tym jak ostatecznie prezentować się będzie nasza elewacja.
Cegły piaskowane lub ręcznie formowane pozwolą uzyskać wrażenie starego muru, gdzie zastosowanie jasnej spoiny może uwypuklić ten efekt. W przypadku nowoczesnych elewacji zdecydowanie korzystniej wypada gładki klinkier o chłodnych barwach, takich jak czerń czy antracyt, uzupełniony fugą o takim samym bądź zbliżonym kolorze. W celu uzyskania efektu spójnej powierzchni i jednolitego wykończenia należy wybrać fugę o podobnej bądź identycznej barwie co użyta cegła klinkierowa. W przypadku zastosowania innego odcienia niż materiał elewacyjny podkreślimy wzór cegieł i mur będzie bardziej wyrazisty.
Na końcowy wygląd naszej elewacji wpływa również kształt fugi. Istnieją co najmniej cztery sposoby kształtowania spoiny. Możemy zdecydować się na fugę idealnie zlicowaną z cegłą, co zagwarantuje nam efekt gładkiej powierzchni. Alternatywą może być fuga wklęsła, wypukła bądź położona pod kątem. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest fuga wklęsła, która zastosowana z klinkierem ręcznie formowanym, o nierównej strukturze pozwala osiągnąć szczególny efekt światłocienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w zależności od położenia słońca nasza elewacja będzie prezentować się za każdym razem inaczej.
Autor: Röben