Klinkier – na każdą pogodę

Oceń
(1 głos)

Klinkier dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w budownictwie lądowym i wodnym. W poprzednim wydaniu ukazała się pierwsza część materiału dokumentującego wykorzystanie klinkieru w architekturze Wrocławia, oto jego kontynuacja.

Parawany dźwiękochłonne

Jeżeli przy głównej ulicy przelotowej jest zlokalizowany park lub plac zabaw dla dzieci, konieczne jest stosowanie parawanów ochronnych, zwanych dźwiękochłonnymi. Mają one dwa zadania: tłumienie hałasu docierające-go do chronionego terenu i zabezpieczenie tego miejsca przed wypadkami. Jeden z wrocławskich ogródków jordanowskich jest chroniony właśnie przez taki mur osłonowy, stojący wzdłuż ulicy. W co drugiej warstwie muru co druga cegła jest wysunięta poza lico muru dla rozpraszania hałasu. Od strony placu zabaw mur jest gładki. Mur jest zwieńczony u góry drabinką metalową prze-znaczoną do płożenia się zasadzonych pnączy.

Parawan dźwiękochłonny przy ulicy Pomorskiej we Wrocławiu. Wystające cegły mają pochłaniać i rozpraszać fale dźwiękowe

Parawan dźwiękochłonny przy ulicy Pomorskiej we Wrocławiu. Wystające cegły mają pochłaniać i rozpraszać fale dźwiękowe

Obramowanie trawników i kwietników

Klomby ze ściankami oporowymi z cegły klinkierowej

Klomby ze ściankami oporowymi z cegły klinkierowej

Klinkier jest wdzięcznym materiałem wykorzystywanym do obramowania trawników i kwietników. Takie niskie murki oporowe oddzielają uprawy od jezdni i chodników. Czerwono-wiśniowy klinkier idealnie harmonizuje się z zielenią. Cegła klinkierowa ze względu na małe gabaryty pozwala na dowolne kształtowanie geometrii obramowania, układy krzywoliniowe dodają uroku otoczeniu. Tutaj od środka do muru przylega ziemia roślinna, która z reguły jest wilgotna. Cegle klinkierowej to nie szkodzi, ale zaprawa stosowana do murowania musi być wodoszczelna, co osiąga się przez dodanie do zaprawy dodatków hydrostopowych. Dla oszczędności można użyć zwykłej zaprawy cementowej z tym, że samo spoinowanie na głębokość 1 cm trzeba wykonać przy zastosowaniu zaprawy fugowej nowej generacji, czyli zaprawy elastycznej z efektem perlenia. Taka spoina jest odporna na przenikanie wody (oraz na zabrudzenia).

Obrzeże trawnika przy drodze spacerowej

Obrzeże trawnika przy drodze spacerowej

Chodniki, schody, pochylnie

Elementy te wykonane z klinkieru są estetyczne i trwałe oraz łatwe do utrzymaniu w czystości.

Ozdobny okrągły element przed wejściem do budynku, wymurowany na żelbetowym kręgu studziennym i przeznaczony na zieleń.

Ozdobny okrągły element przed wejściem do budynku, wymurowany na żelbetowym kręgu studziennym i przeznaczony na zieleń.

Według obowiązujących przepisów prawa budowlanego w budynkach wielorodzinnych i w innych miejscach publicznych ogólnodostępnych, gdzie znajdują się progi i schody, muszą być pochylnie dla osób poruszających się na wózkach. Takich miejsc w każdym mieście jest wiele, zwykle taka pochylnia z obrzeżami i murkami oporowymi oraz odpowiednio skonstruowanymi balustradami obustronnymi jest zlokalizowana obok schodów. Jak widać na załączonych zdjęciach, rozwiązania takie są estetyczne, trwałe, no i potrzebne.

Inne elementy w budynkach i przy budynkach

Chodzi tu np. o cokoły budynków z fartuchami przy oknach, zakończone parapetem pod oknem, może to być wejście główne do budynku z pozostałą częścią elewacji wykonane w tynku. Inny motyw to obramowanie przeszklonego wyjścia na ogród. Także obramowanie przeszklonych otworów hali basenowej. Inne praktyczne w eksploatacji budynku elementy to np. obmurowanie studzienek przyokiennych w chodniku lub murki oddzielające posesję od ulicy (nie ogrodzenie, lecz jedynie element oddzielający).

Cokół i fartuch podokienny z parapetem z klinkieru w budynku jednorodzinnym

Cokół i fartuch podokienny z parapetem z klinkieru w budynku jednorodzinnym

Przy budynkach na terenie posesji mogą się znajdować przeróżne elementy z klinkieru jako elementy ozdobne lub funkcjonalne: murki oporowe przy klombach i trawnikach lub kręgi na kwiaty i krzewy. Na fotografii przedstawiony jest krąg wymurowany z klinkieru ze zwieńczeniem, posadowiony na żelbetowym kręgu studziennym. Usytuowany przed wejściem do budynku stanowi urozmaica i upiększa jego otoczenie budynku.

Murek oporowy z klinkieru

Murek oporowy z klinkieru

Uwagi praktyczne

Z przedstawionego materiału wynika, że klinkier faktycznie jest materiałem wszechstronnego zastosowania w budownictwie lądowym i wodnym. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy liczy się z kosztami budowy, inwestorzy chętnie go stosują jako doskonały materiał. Jego zalety – przede wszystkim trwałość – zwiększony koszt zakupu nie stanowi przeszkody we właściwym zrozumieniu ekonomiki budowy. Długotrwała eksploatacja obiektu bez remontów, napraw i uzupełnień rekompensuje zwiększony koszt budowy.

Wejście główne do budynku obmurowane ciemną cegłą klinkierową (budynek jeszcze nie wykończony)

Wejście główne do budynku obmurowane ciemną cegłą klinkierową (budynek jeszcze nie wykończony)

Doświadczenie wykazuje jednak, że przy zakupie klinkieru do budowy obiektów budowlanych trzeba być bardzo ostrożnym. Nie zawsze ładny wygląd zewnętrzny świadczy dobrze o jakości materiału. Z reguły materiały tanie czy oferowane w promocji nie nadają się do zastosowania. Kupując klinkier najlepiej kierować się tradycją producenta.

0 tym, że klinkier może być jednak kiepskiej jakości, świadczą załączone zdjęcia. Murek niski od strony chodnika ma większą wysokość po drugiej stronie. Oddziela on fosę stanowiącą dojście do budynku. Zewnętrzne lico klinkieru jest spękane, odpada i łuszczy się. W ciągu kilku następnych lat cała powierzchnia ulegnie złuszczeniu. W niektórych miejscach spoiny w ciemnym kolorze są mocne i w nienaruszonym stanie, a klinkier obok nich łuszczy się i odpada. Ponieważ klinkier jest materiałem predestynowanym głównie do budowy elementów zewnętrznych, to jego jakość i wygląd muszą być gwarantowane.

Elewacja tego samego budynku od strony ogrodu

Elewacja tego samego budynku od strony ogrodu

Autor:
Edmund Ratajczak

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy