Klinkierowe detale

Oceń
(2 głosów)

Wygląd elewacji ma niebagatelne znaczenie dla mieszkańców oraz najbliższego otoczenia. Pozwala kształtować okolicę, a pojedyncze detale odróżnić budynek od wielu mu podobnych. Warto przy tym postawić na sprawdzone materiały, gwarantujące nie tylko ciekawą i atrakcyjną formę, ale również wysoką jakość.

Niewielkie elementy na elewacji lub też ciekawie zaprojektowane fragmenty ścian wykonanych z klinkieru, mogą skutecznie odmienić wizerunek nie jednego budynku. Nawet jeśli ścianę domu pokryto tynkiem, warto stosować cegły i płytki klinkierowe lub licowe w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne czy wpływ warunków atmosferycznych. Do takich stref z pewnością zaliczyć można naroża, nadproża drzwiowe i okienne oraz podokienniki, cokoły.

Solidny parapet i podokienniki

Wiele detali architektonicznych traktowane jest jako strefy wymagające od wykonawcy większej precyzji i dokładności. Bywa tak często dlatego, że są na tyle charakterystyczne, że swoim wyglądem przyciągają naszą uwagę i chociażby z tego względu warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Wykonanie trwałych i przede wszystkim dobrze się prezentujących parapetów jest nie lada wyzwaniem, dlatego w wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie elementów prefabrykowanych. Zapewni to nie tylko idealne dopasowanie do całej konstrukcji ściany za sprawą wykorzystania cegieł klinkierowych, ale również zminimalizuje występowanie mostków termicznych oraz umożliwi lepsze odprowadzanie wody deszczowej, chroniąc konstrukcję przed wilgocią. Ponadto stosując podokienniki z dodatkową warstwą izolacji cieplnej uzyskamy pewność, że będą one spełniać normy w zakresie energooszczędności budynków.

Wnęki pod ochroną, czyli mocne nadproża

Nadproża są niezwykle ważnymi elementami konstrukcyjnymi, wzmacniającymi wnęki okienne i drzwiowe. Stanowią ważną podporę i przejmują ciężar ścian nad tymi otworami, dlatego muszą być odpowiednio wytrzymałe. Zastosowanie gotowych nadproży pozwala zmniejszyć obciążenia muru oraz daje większą łatwość dopasowania ich do konstrukcji ściany zarówno pod względem formy, jak i kształtu. Taki zabieg to także większe bezpieczeństwo dla użytkowników, szczególnie kiedy szerokość nadproży przekracza 1,5 m – najczęściej przy oknach w większym formacie. – Mniejsze wymiary otworów okiennych i drzwiowych umożliwiają podczas montażu ze zrezygnowania wykonania dylatacji oraz konsol podtrzymujących ciężar muru. Przy znacznie większych szerokościach konieczne jest zainstalowanie specjalnych konsol, przymocowanych do ściany nośnej – wyjaśnia Krzysztof Omilian, koordynator regionów, ekspert firmy Röben.

Efektowne naroża

Elewacja budynku jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia mechanicznie. Szczególnie newralgicznym miejscem są naroża budynku, które pokryte tynkiem często mogą się odłupywać lub odpryskiwać. Stąd też wymagane jest zastosowanie specjalnych siatek lub listew ochronnych, pozwalających na zabezpieczenie wewnętrznej warstwy ściany. Niestety nie ochronią one części zewnętrznej, czyli tynku. Dużo trwalsze w tym przypadku są naroża wykonane z klinkieru – cegieł lub płytek kątowych. Parametry techniczne klinkieru w tym m.in. wytrzymałość i trwałość sprawiają, że elewacje nimi wykończone są znacznie odporniejsze na odpryśnięcia niż te pokrytych tynkiem. Co równie ważne, zastosowanie cegieł kształtowych stwarza zupełnie nowe możliwości wykonania naroży, których forma odbiega od tych doskonale już znanych – czyli powierzchni schodzących się pod kątem 90°.

Ważne…

Murując naroża przy ścianie osłonowej z cegły klinkierowej należy pamiętać o dylatacjach. Wszystko dlatego, że siły działające na ścianę zewnętrzną są różne po obu stronach narożnika. Często wystarczy różny stopień nasłonecznienia jednej ze ścian, by pracowała ona inaczej niż strona sąsiadująca. W efekcie może to doprowadzić do powstawania rys i pęknięć. Wykonanie szczeliny dylatacyjnej jest uzależnione od całej konstrukcji ściany.

Pewna podstawa – cokół

Trwały i odporny na negatywny wpływ czynników zewnętrznych materiał jest niezbędny do wykończenia cokołu. Stąd też do jego wykonania wykorzystuje się klinkier - wytrzymały i długowieczny, a przy tym o bardzo niskiej nasiąkliwości. Jako podstawa ściany, cokół często jest narażony na wiele niekorzystnych czynników m.in. padający i odbijający się od ziemi deszcz, zalegający śnieg, wilgoć od gruntu oraz uszkodzenia mechaniczne. - Decydując się na murowany cokół należy pamiętać, że stanowi on duże obciążenie dla konstrukcji ściany, dlatego powinien być uwzględniony już przy obliczaniu szerokości ławy fundamentowej, która w takim wypadku powinna być większa – mówi Krzysztof Omilian. Jeśli o takim rozwiązaniu decydujemy na późniejszym etapie, cokół można jeszcze oprzeć na konsoli odciążającej lub zamiast cegieł zastosować płytki klinkierowe. Warto także pamiętać, że krople przy silnym deszczu odbijają się na wysokość ok. 30 cm, dlatego nie zaleca się robienia cokołów niższych niż 20 cm, rzadko też spotykane są wyższe niż 50 cm. Ponadto może być on wysunięty przed lico ściany lub wsunięty. Drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ lepiej chroni przed podmakaniem dolnej strefy ściany.

Autor:
Röben

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy