Śnieg na dachu - fakty i mity

Oceń
(2 głosów)

Przejściowy klimat Polski ze zmienną pogodą, wahaniami temperatur i częstymi opadami atmosferycznymi ma bezpośredni wpływ na rodzime budownictwo. W przypadku konstrukcji dachu szczególnie istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony przed wichurami, deszczem i śniegiem. Zwłaszcza wokół śniegu narosło wiele mitów, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tematowi wentylacji i funkcjonowania dachu w okresie zimowym.

Właściwości dachówek ceramicznych, a zmienne temperatury

Pokrycia dachowe są stale poddawane działaniom niekorzystnych warunków atmosferycznych - zimą są to przede wszystkim różnice temperatur. Dlatego kluczowy wpływ na ich jakość ma wysoka mrozoodporność, co oznacza, że nawet po 150 cyklach poddawania ich na przemian ujemnym i dodatnim temperaturom nie stwierdza się zmian ich właściwości. Dlatego dachówki ceramiczne są jednym z najbardziej trwałych rozwiązań stosowanych na pokrycie dachu. Produkty firmy Röben Polska spełniają szereg norm technicznych oraz posiadają 30-letnią gwarancję producenta.

Śnieg - czy jest zagrożeniem dla dachu?

Doskonałym rozwiązaniem przeciwdziałającym dostawaniu się śniegu w przestrzenie między dachówkami w czasie opadów śniegu czy też zamieci śnieżnych są ceramiczne dachówki zakładkowe marki Röben. Ich konstrukcja uniemożliwia nawiewanie śniegu w szczeliny między dachówkowe i otwory konstrukcyjne, ponieważ są dociskane do dachu pod własnym ciężarem kolejnych rzędów, dzięki specjalnie zaprojektowanym zamkom.

Konstrukcja dachówek i odpowiedni montaż jako ochrona przed śniegiem

Elementem konstrukcji dachówek ceramicznych marki Röben są wspomniane zamki, które znajdują się po bokach i na górze produktu dzięki temu każdą dachówkę wpina się w następną, a dodatkowo całą konstrukcję mocuje do łat przy użyciu specjalnych klamer. Klamrowanie należy wykonać bardzo starannie stosując spinki na całej połaci. Zazwyczaj zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie, o ile specyfika dachu lub częste występowanie porywistego wiatru nie wymuszają innych rozwiązań. Przy klamrowaniu należy koniecznie pamiętać o miejscach wysokiego ryzyka np. obszarach wokół komina, okien połaciowych.

Zakładkowa konstrukcja dachówek w połączeniu z odpowiednim klamrowaniem redukuje do minimum zagrożenie uszkodzenia dachu przez niekorzystny czynnik atmosferyczne, jakim jest śnieg. Istotne jest również, żeby przy doborze projektu oraz w trakcie budowy pamiętać o odpowiednich akcesoriach, które dodatkowo zabezpieczą połać i pozwolą cieszyć się dachem przez długie lata. W ofercie marki Röben można znaleźć osłony przeciwśniegowe takie jak płotki czy śniegołapy. Zsuwający się po połaci śnieg może uszkadzać elementy pokrycia dachu, które znajdą się na jego drodze. To właśnie odpowiednie akcesoria, rozmieszczone na całej połaci pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dach i są doskonałym uzupełnieniem osłon przeciwśnieżnych montowanych przy okapie. W przypadku montażu śniegołapów należy pamiętać o przybiciu dodatkowej łaty. Zastosowanie odpowiednich produktów oraz regularne przeglądy dachu to gwarancja bezpiecznego domu oraz trwałości pokrycia.

Autor:
Röben

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy