Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Oceń
(2 głosów)

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał nagrodę Bryła Roku za najlepszy budynek 2017 oraz Grand Prix Nagrody Roku SARP. Budynek WRiTV łączy w sobie śląską tradycję architektoniczną z nowoczesnością. Gmach powstawał od 2014 roku, a zaprojektowały go BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe.

Obiekt jest bardzo oryginalny, wymagający i designerski.

„Obiekt jest kontynuacją miejskiej zabudowy. Zaprojektowaliśmy go tak, aby nie był agresywny w stosunku do otaczających budynków, lecz dzięki zachowaniu środkowego familoka współgrał z otoczeniem. Budynek wyróżnia się jednocześnie niecodziennym wyglądem – podkreśla Wojciech Małecki, architekt, współautor projektu. – Dlatego front budynku zawiera w sobie elementy typowej dla Śląska zabudowy ceglanej, jak również nowoczesną fasadę z pustaków ceramicznych, która otacza starą ścianę – podkreśla. Całość ma prawie 5 tys. m kw. i składa się z pięciu kondygnacji (parteru, trzech pięter i poziomu -1, gdzie znalazł się parking i pomieszczenie techniczne). - To była trudna budowa na wąskiej działce w centrum miasta. Stanowiła poważne wyzwanie inżynieryjne. Ale się udało – podkreśla Wojciech Małecki.”

W kolejnych etapach prac nad nową siedzibą Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach zastosowane zostały zaprawy z trasem do murowania oraz do fugowania klinkieru oraz elastyczne zaprawy klejące do klinkieru marki quick-mix, a także zaprawa trasowo-cementowa do spoinowania marki tubag.

Autorzy projektu:
BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe
Rok: 2017
Dystrybutor quick-mix obsługujący inwestycję:
Centrum Klinkieru Katowice
Wykonawca realizujący prace:
MOSTOSTAL ZABRZE - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna
Renowacja starej ściany: Koent Katowice
Fotografie: Jakub Certowicz

Autor:
quick-mix

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy