Kod projektu

DzŚ 0006

The Curving House

DzŚ 0006 The Curving House

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Pamiętam, że był to zimowy dzień po opadach śniegu, kiedy po raz pierwszy odwiedziłem to miejsce. Była to rzadka działka mieszkalna z otwartym widokiem na południe, położona w ślepym zaułku małej ścieżki pod szczytem Gwanggyo. Wyjątkowość tej działki polegała na tym, że bardzo trudno było obrócić samochód, aby zjechać ze ścieżki po zaparkowaniu ponad dwóch samochodów, ponieważ była to mała ścieżka o szerokości zaledwie 4 m. Jak na ironię, podstawowym wyzwaniem było nie tylko rozwiązanie problemu parkowania, ale także stworzenie przestrzeni do współistnienia parkingu i ogrodnictwa. Decyzja o tym, czy stworzyć ogród dostępny bezpośrednio z salonu, czy też położyć nacisk na ogród wizualny, była ściśle związana ze stylem życia właściciela domu. Aby rozwiązać tę kwestię, uformowano ogólną bryłę tak, aby otoczyć działkę większą ilością łuków i podnieść ją o około 2 m od ziemi, co pozwoliło na bardziej efektywne parkowanie. Kształt bryły przypominający wklęsłą soczewkę powstał ze względu na potrzeby parkingowe i warunki topograficzne działki.

Cegły o dwóch różnych powierzchniach zostały ułożone w stosy, tworząc określony wzór pod kątami od 1° do 25°. Innymi słowy, zmienność kątów to kolejny sposób, w jaki zewnętrzna powłoka w kształcie wklęsłej soczewki skierowanej na południe definiuje swoje istnienie. Zróżnicowanie powierzchni cegieł ma na celu odczytanie całej bryły w różny sposób, w zależności od perspektywy przechodnia i perspektywy oglądania obrazów z gór. Szorstka faktura tradycyjnych cegieł interpretuje działkę w inny sposób w połączeniu z właściwościami stali nierdzewnej o wysokim współczynniku odbicia. Niebo i natura odbijające się na powierzchni stali nierdzewnej zniekształcają to, czym jest prawdziwa substancja, przełamując granice między kształtami i fakturą. W przeciwieństwie do szorstkiej faktury cegieł ceramicznych, stal nierdzewna zastosowana na froncie i z boku odbija otaczające krajobrazy, dzięki czemu sama znika. O ile cegły ujawniają się poprzez zmianę światła i cienia, o tyle stal nierdzewna dematerializuje się, znikając w naturze. Takie kontrastujące tekstury mają różne właściwości i konfrontują się ze sobą w jednej bryle, ale ostatecznie ustanawiają równowagę poprzez wygaszanie i odbijanie światła.

Pilotażowy parking w naturalny sposób służy jako otwór wentylacyjny. Letnia bryza spływająca z grzbietu górskiego cyrkuluje powietrze wokół budynku, zmniejszając w ten sposób obciążenie cieplne. Ponadto w każdym pomieszczeniu znajdują się okna zapewniające wentylację poprzeczną, a ich rozmieszczenie umożliwia naturalną cyrkulację powietrza. Okno na górze salonu, wyposażone w silnik, może latem wypuszczać ogrzane powietrze w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza wywołanej różnicą temperatur, znaną jako efekt stosu. Klatka schodowa od strony północnej ma służyć jako bufor powietrza przed mroźnymi wiatrami północno-zachodnimi w zimie, aby zminimalizować straty ciepła. Okna frontowe wychodzące na południe zapewniają wystarczającą ilość światła słonecznego w zimie, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną przy wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. W szczególności sufit jest zróżnicowany, aby wpuścić do budynku jak najwięcej naturalnego światła, co pozwala na naturalną kontrolę oświetlenia.

Przepływ przestrzeni został zaczerpnięty z metody zarządzania przepływem powietrza w tradycyjnych domach koreańskich. Pilot na dole rozszerza powierzchnię przestrzeni wystawionej na działanie powietrza zewnętrznego, aby zmniejszyć obciążenie energią cieplną i umożliwia naturalną wentylację w lecie. Jest to podobne do zasady otwartych salonów w tradycyjnych koreańskich pomieszczeniach. Oznacza to, że cały budynek jest wentylowany w celu utrzymania chłodu. Ponadto przestrzeń wewnętrzna drugiego piętra obejmuje otwarty salon, sypialnię i kuchnię, które można dowolnie dzielić i łączyć za pomocą drzwi przesuwnych w zależności od potrzeb. Jest to nowoczesna reinterpretacja zmiennej przestrzeni tradycyjnych domów koreańskich, która może być wykorzystywana jako duże pomieszczenie lub jako mniejsze indywidualne pokoje.

Bryła znajdująca się na południowej elewacji ma zakrzywioną powierzchnię. Cegła jest optymalnym materiałem, który można wykorzystać, zestawiając ze sobą takie zakrzywione kształty. Staraliśmy się maksymalnie urozmaicić fasadę, zmieniając kąty, pod jakimi cegły są drobno spiętrzone w zależności od zakrzywionej powierzchni. Całe cegły pokryte srebrną powłoką sprawiają, że fasada zmienia się pod wpływem różnych obrotów i kątów padania promieni słonecznych. Cegły są idealnym materiałem do uwidocznienia szczegółów powierzchni i laminacji

Elewacja składa się z trzech różnych rodzajów cegieł, układanych systematycznie pod różnymi kątami. Dwukolorowe cegły są ułożone poziomo pomiędzy oknami na każdym piętrze. I odwrotnie, elewacje między oknami różnych warstw są ułożone w różnych kierunkach. Cegły są ułożone w ten sposób, że przechodzą z jednego kierunku na drugi jak opuszki palców, tworząc wrażenie zmiany elewacji. Nowy wzór cegieł prowokuje nie tylko nowy ład przestrzenny, ale także tworzy architektoniczną tożsamość z jednorodnym otoczeniem.

Autorzy

JOHO Architecture
www.johoarchitecture.com

Lokalizacja Architekta

Korea

Produkty pasujące

Margate szara cieniowana

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy