Kod projektu

DzC 0033

Energooszczędna ceglana willa

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0033

Energooszczędna ceglana willa

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

DzC 0033 Energooszczędna ceglana willa

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Typ: Dom jednorodzinny
Inwestor: Prywatny
Lokalizacja: Bielkówko
Powierzchnia 263m2 (oraz garaż)
Energia do ogrzewania: 38 kWh/m2 na rok
Data: 2014 r.

Inspiracja
Ta podmiejska willa jest silnie osadzona w kontekście miejsca. W niewielkiej miejscowości (oddalonej 15 km od Gdańska), w której zlokalizowany jest dom, znajduje się wiele tradycyjnych ceglanych budynków, w tym: domów, budynków gospodarczych oraz zabytków techniki. Mury tych budynków zostały wykonane bardzo starannie przy użyciu tradycyjnych technik. Cegła w tych obiektach nie jest jedynie budulcem- dzięki użyciu bogatych wątków ceglanych i starannie wykonanych wiązań jest ona elementem ozdobnym. Ceglana willa ma bardzo nowoczesny charakter, użyliśmy jednak tradycyjnych polskich wątków ceglanych aby nowoczesnej elewacji nadać ponadczasowy charakter i elegancję. Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący, oraz biały tynk jako materiały dobrze komponują się z ceglaną elewacją wykonaną z cegły fasadowej. Gładka blacha i gładki, biały tynk stanowią stanowią swoiste tło dla bogatej faktury cegły.

Energooszczędność
Zaprojektowany przez nas dom spełnia wymogi standardu NF40 NFOŚiGW, jest domem energooszczędnym o zapotrzebowaniu na energię do ogrzania Euco wynoszącym 38 kWh/m2 na rok. Dzięki zastosowaniu trwałych i ciepłych materiałów budowlanych oraz sprawnego systemu ogrzewania, roczny koszt ogrzania tego domu o powierzchni 263 m2 to około 900 złotych. Źródłem ciepła dla tego domu jest pompa ciepła z dolnym źródłem płaszczyznowym.

Ekologia
Ograniczenie śladu węglowego uzyskujemy nie tylko poprzez zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię. Wykorzystanie materiałów trwałych, naturalnych i ekologicznych (w tym ceramiki) wydłuża życie i zmniejsza ślad środowiskowy naszego domu. W domu zostały zastosowane materiały budowalne produkowane z myślą o ochronie środowiska, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskie w zakresie ochrony środowiska w szczególności z tzw. Dyrektywą IPPC. W dodatku zastosowano materiały produkowane w Polsce- dzięki czemu ograniczona jest także emisja CO2 w trakcie transportu materiałów na budowę.

Technologia
Dom został zaprojektowany w technologii ściany trójwarstwowej wentylowanej, czyli patrząc od środka ściana zewnętrzna składa się z: muru konstrukcyjnego, wełny mineralnej, szczeliny wentylacyjnej i cegły fasadowej Terca Agra. Technologia ta nie jest kojarzona z budownictwem energooszczędnym, ponieważ zazwyczaj wełny jest w niej dość mało-10 cm. Udało nam się rozwiązać taką przegrodę z 20 centymetrową warstwą wełny wzorując się na przykładach niemieckich. Uniknęliśmy mostków termicznych poprzez specjalne, lecz proste rozwiązanie cokołu. Cegła ułożona jest w tradycyjny, ozdobny sposób ale wieńczy ją zestaw opierzeń bez-okapowych z ukrytą rynną.

Bryła i funkcja
Rezydencja jest zaprojektowana na planie litery T. Do domu wchodzimy od strony zachodniej przez nieogrzewany łącznik (łączący dom z garażem) stanowiący ważny, z punktu widzenia energooszczędności, bufor. Wchodzimy do przestrzennego holu, a następnie do salonu zlokalizowanego w południowym skrzydle rezydencji. Strefa dzienna domu jest bardzo przestrzenna- wraz z przyległymi otwartymi do salonu strefami ma ona metraż 80 m2. Dalej możemy przejść w głąb do skrzydła wschodniego, gdzie znajduje się bawialnia dzieci oraz gabinet. Na piętrze umiejscowiliśmy cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Część nocna rodziców (przestronna sypialnia oraz garderoba i łazienka) jest niezależna od reszty strefy nocnej domu. Pralnia, która również znajduje się na drugiej kondygnacji, posiada dostęp do tarasu na dachu garażu. Strefa techniczna domu została wyrzucona z części mieszkalnej- znajduje się w łączniku pomiędzy domem a garażem. Nadaje to domowi nowoczesnego charakteru. Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący jest trwałe i solidne i dobrze komponuje się z ceglaną elewacją.

Autorzy

Midi Pracownia Architektoniczna
www.midi-architekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo pomorskie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

81 Ligure

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy