Kod projektu

DzC 0528

Domy sąsiedzkie w dawnej wsi Kabaty

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0528

Domy sąsiedzkie w dawnej wsi Kabaty

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

DzC 0528 Domy sąsiedzkie w dawnej wsi Kabaty

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

lokalizacja: Warszawa, Kabaty
inwestor: prywatny
pow. użytkowa: 480 m²
projekt: 2017 r.
realizacja: od 2017 r.

Inspiracją dla projektu stała się szczególna lokalizacja inwestycji. Z jednej strony Kabaty to dziś synonim jednej z najlepiej rozwiniętych części Warszawy. Z drugiej zaś, to miejscami nadal urokliwa wieś z pięćsetletnią historią, polami uprawnymi, drewnianymi kapliczkami przydrożnymi, aktywnymi rolnikami i ich siedliskami. Niestety, współczesna, coraz bardziej przeważająca, „uniwersalna” architektura polskich przedmieść zaciera niezwykły koloryt typowej mazowieckiej wsi. Znikają ostatnie archetypiczne formy zarówno domostw, jak i zabudowań gospodarczych, a proste, surowe, ceglane i drewniane bryły wymieniane są na bardziej wyszukane formy.

W związku z powyższym w projekcie postanowiliśmy nawiązać do tradycji tej XV-wiecznej wsi.

Kompozycja dwóch budynków nawiązuje do dawnych zabudowań rolniczych, tworząc współczesną, autorską interpretację gospodarstwa siedliskowego. Bryły budynków posiadają formy nawiązujące do archetypu domu i stodoły. Ich kalenice usytuowano prostopadle do siebie, a wejścia zlokalizowano ze wspólnego, centralnie usytuowanego podwórza. Dla podkreślenia charakteru użyto tradycyjnych dla zabudowań wsi mazowieckiej materiałów: pospolitą, czerwoną cegłę i surowe drewno sosnowe.

W budynku ceglanym umieszczono zbliżone do kwadratu otwory okienne, w drewnianym zaś światło do wnętrza sączy się przez szczeliny między żaluzjami, niczym „przez szpary” między deskami drewnianej stodoły.

Podjęte decyzje projektowe mają zapewniać mieszkańcom bliski kontakt z naturą, dobrze korespondując zarówno z charakterem okolicznych pól, jak i współczesnej zabudowy w sąsiedztwie.

Tradycyjne formy mają sprawiać wrażenie jakby budynki te stały tu od zawsze, a naturalne materiały zapewniają szlachetne zachowanie się elewacji w czasie.

Autorzy

77 Studio Architektury
77studio.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

11 Terra Rood

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy