Kod projektu

DzC 0651

Ceglany Dom pod Mielcem

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0651

Ceglany Dom pod Mielcem

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

DzC 0651 Ceglany Dom pod Mielcem

Oceń
(2 głosów)

Opis projektu

Projekt polegał na zaprojektowaniu nowoczesnej rezydencji jednorodzinnej zatopionej w zieleni i otaczającej jej łąki. Założenie rezydencjonalne jest oparte na funkcjonalnym planie osiowym, na który składa się strefa podjazdu, następnie budynek mieszkalny z jego trzyramienną formą oraz strefa ogrodu. Zagospodarowania terenu działki odnosi się również do ekspozycji względem stron świata, gdzie strefa podjazdu zlokalizowana jest od strony północnej, a dom i jego część prywatna otwiera się na południe i na ogród. Poprzez świadome dążenie do oddzielenia od otoczenia i zastosowanie takiego strefowania funkcjonalnego architektura zapewnia mieszkańcom prywatność, komfort użytkowania oraz poczucie intymności.

Na formę i wyraz architektoniczny domu składają się długie ceglane ściany i ułożone w stosy bryły, biegnące wzdłuż zewnętrznych granic działki podkreślając poczucie schronienia, ale jednocześnie obejmując ogród z zielenią czyniąc go częścią kompozycji architektonicznej pół-atrialnej. Idea wewnętrznego dziedzińca (pół-atrium) stanowi miejsce prywatnego azylu i jednocześnie źródła światło dla strefy przyziemia w budynku. Ten zabieg architektoniczny pozwala otworzyć się na zieleń w dziedzińcu oraz przedłużyć przestrzenie powierzchni użytkowych zlokalizowanych na parterze.

Architektura domu polega na dialogu między masą brył a pustką przestrzenną, ten dialog określa charakter i atmosferę projektu nie tylko na rzucie, ale także w elewacji i przestrzennej kompozycji.

Układ funkcjonalny rezydencji jest wpisany w dwie kondygnacje w raczej tradycyjny sposób. Na parterze znajduje się część dzienna, techniczna oraz strefa Spa & Wellness, z kolei na piętrze jest zlokalizowana strefa prywatna z sypialniami mieszkańców. Kondygnacje są połączone otwartym holem z wyeksponowanymi schodami, które w zestawieniu z otwarciami na dziedziniec tworzą znakomitą przestrzeń łączącą obie strefy. W części dziennej ważną rolę odgrywa przestronny taras zewnętrzny zadaszony stropodachem kompozycyjnie połączonym z całą bryłą. Taras stanowi przedłużenie salonu oraz strefę odpoczynku w sąsiedztwie dla przydomowego basenu. Nad basenem została zaprojektowana elegancka stalowa pergola składająca się z wiszących lameli, które zacieniają przestrzeń rekreacji. W ten sposób zostało stworzone wnętrze subiektywne, które uzupełnia i zarazem wydziela wewnętrzny dziedziniec rezydencji.

Wykończenie architektury domu głównie stanowi teksturowana i wydłużona cegła w ciepło-szarej palecie. Struktura cegły jest przeplatana współczesnymi aluminiowymi ramami okiennymi o dużych rozmiarach w kolorze grafitowym oraz wypełnieniami w postaci ciepłej okładziny z egzotycznych desek drewnianych. Rezultatem tej kompozycji jest spokojna atmosfera, która podkreśla naturalne światło w domu, przenikanie się wzajemne architektury oraz otwarcia na zieleń wewnątrz dziedzińca.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Beata Raś
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Mielec, PL
Powierzchnia: 461,7 m2 (dom) + 70,3 m2 (budynek gospodarczy i szklarnia) = 532,0 m2
Działka: 2386,7 m2
Projekt: 2021
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

Autorzy

MEEKO Architekci
www.meeko.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo podkarpackie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

Lyon niebieskoszara

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy