Dobrze wykonana wentylacja dachu może znacząco przyczynić się do wydłużenia jego żywotności, a także wprowadzić oszczędności wynikające z braku potrzeby częstych remontów. Na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna?
Co warto wiedzieć?
Efektywne odprowadzanie wilgoci jest kluczowym czynnikiem dla dobrego funkcjonowania całej połaci. Nie od dziś wiadomo, że zbyt duża wilgotność powietrza niekorzystnie wpływa na każdy element budynku: począwszy od ścian, a skończywszy na dachu. Tym samym, najważniejszym zadaniem wentylacji jest zapobieganie skutkom kondensacji pary wodnej, czyli zaciekom i skroplinom powstającym w połaci dachowej.
Wentylacja, a trwałość dachu
Wentylacja dachu to czynnik, który wpływa bezpośrednio na stan techniczny budynku. Wszelkie uchybienia w tym temacie mogą doprowadzić do problemów eksploatacyjnych, a tym samym do konieczności częstych remontów, np. poszycia. Czasem inwestorzy zastanawiają się, dlaczego w ich rynnie pojawiają się fragmenty dachówek. Wszystkiemu winna jest źle wykonana wentylacja dachu, która sprzyja nagromadzeniu pary wodnej. To właśnie para wodna, która dochodzi do spodu zimnej dachówki, skrapla się tworząc kondensat, który następnie zostaje wchłonięty przez szorstką powłokę i uwięziony w dachówce.
W przypadku niekorzystnych zmian temperatury, wiosną i jesienią, następuje zamarzanie i odmarzanie spodu dachówki. Zamarzająca woda powoduje rozsadzanie dachówki, której fragmenty odpadają i zsuwają się po kryciu wstępnym do rynny. To właśnie poprawne wykonanie wentylacji dachu jest gwarantem dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, co przekłada się na komfort użytkowania oraz brak konieczności częstych remontów.
Dachówki wentylacyjne: istotny element systemu wentylacyjnego dachu
Dachówka wentylacyjna znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy wlot i wylot powietrza jest utrudniony, a zatem nie ma dostatecznej wentylacji dachu. Zazwyczaj dzieje się tak pod kalenicami i grzbietami, w okapach, przy koszach jak również w pobliżu przeszkód typu okno połaciowe, czy komin. Dachówki wentylacyjne w znaczący sposób wspomagają system wentylacyjny poprzez zapewnienie dodatkowej przestrzeni na cyrkulacje wlatującego i wylatującego powietrza. Jeśli chodzi o montaż, to nie różni się on zasadniczo od sposobu instalacji standardowej dachówki. Jedyną różnicą jest położenie specjalnej siatki przed zainstalowaniem dachówki wentylacyjnej. Pamiętajmy, że przy wyborze tego typu dachówek warto zasięgnąć porady u doświadczonego dekarza, który powinien również podjąć decyzję o miejscu ułożenia dachówek wentylacyjnych na dachu. Szczególnie istotną sprawą jest wentylacja dachu pokrytego płaskimi dachówkami zakładkowymi. Tego typu dachówki nie mają fali, więc przepływ powietrza jest znacznie ograniczony. Myśląc o poprawnie wykonanej wentylacji dachowej powinniśmy brać pod uwagę skutki oddziaływania na dach wszystkich czynników zewnętrznych (np. wiatr), wewnętrznych (ciąg termiczny) oraz dostępne na rynku rozwiązania techniczne (dachówki wentylacyjne). Dach to istotny element każdego budynku, a zdecydowane ograniczenie skraplania się pary wodnej z pewnością wydłuży żywotność elementów użytych do jego wykonania, co pozwoli inwestorom na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy, które są niezbędne w przypadku potencjalnych remontów.
Kliknij tutaj, aby
zobaczyć ofertę dachówek
ceramicznych Röben