Wybór koloru dachu i modelu dachówki

Oceń
(1 głos)

Wybór koloru dachu to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przy projektowaniu domu. Jest to wybór na lata, warto więc go dobrze przemyśleć. Poniższe wskazówki pomogą w podjęciu tej ważnej decyzji.

OKOLICA

Dach jako najbardziej rzucający się w oczy element domu, powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale również być dopasowany do otaczającej go przestrzeni. Dlatego wybierając go nie skupiajmy się jedynie na materiale, pamiętajmy również o kolorze! Po pierwsze starajmy się wybrać go tak, aby korelował z barwami, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Po drugie, dopasujmy dach do otaczającej go natury. Można wpisać się w panujący nurt lub wyróżnić – decyzja należy do inwestora.

Istotne jest również dostosowanie koloru dachu do przepisów obowiązujących w gminie, w której znajduje się inwestycja. Zasady bywają restrykcyjne i zdarza się, że dotyczą nie tylko koloru, ale również, np. kierunku spadku dachu. Cel tych wymagań jest w istocie pozytywny, ponieważ chodzi o ujednolicenie przestrzeni na danym obszarze. Niestety jest też druga strona medalu w postaci ograniczeń, które nie pozwalają na większą kreatywność inwestorów czy projektantów. Na szczęście tego typu przepisy nie obowiązują wszędzie i często mamy większą swobodę w wyborze koloru.

GRAFIT, ANTRACYT I CZERŃ

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły chłodne, stonowane barwy dachów - różne odcienie szarości, antracyty oraz czerń. Są to kolory pasujące do nowoczesnych inwestycji, uniwersalne i eleganckie. Głównym powodem, dla którego inwestorzy się na nie decydują są panujące trendy oraz łatwość wpasowania tego odcienia w projekt i otoczenie. Szary dach jest idealnym, neutralnym dopełnieniem, a nie bardzo wyrazistym, dominującym akcentem, jak w przypadku czerwonych połaci. Bardziej odważnym wyborem jest czerń, która na dachu prezentuje się niezwykle elegancko, zwłaszcza w połączeniu ze stonowaną elewacją.

CZERWIEŃ I BRĄZ

Czerwień jest najbardziej tradycyjną barwą, którą można wybrać na pokrycie dachu. Dlaczego? Jest to naturalna barwa wypalonej gliny, będącej głównym składnikiem dachówek ceramicznych. Dachówka w tym kolorze wyjątkowo dobrze komponuje się z białymi i kremowym elewacjami, tworząc połączenie kojarzące się z zabytkowymi pałacami i dworkami.

Na dachach polskich domów często widujemy również odcienie kasztanowe i brązy, co potwierdza, że kolory te również cieszą się popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, to spokojne kolory pasujące do wielu projektów. Można zestawiać je nie tylko z bielą, ale również z bardziej wyrazistymi odcieniami, takimi jak, np. beże czy kolor żółty.

MODELE DACHÓWEK

W ofercie firmy Röben znajdziemy szeroki wybór modeli dachówek ceramicznych, co pozwala na bezproblemowe dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestorów. Czym wyróżniają się poszczególne modele?

BERGAMO to jedna z oryginalniejszych propozycji znajdujących się w ofercie firmy Röben. Dlaczego? Dachówki z tej kolekcji mają płaski kształt i doskonale wpisują się w aktualne trendy budowlane. Co więcej, występują w modnym antracytowym kolorze. Wykonany z nich dach będzie bardzo trwały i szczelny, co zapewniają specjalnie zaprojektowane zamki. Dachówki można też ułożyć na dwa sposoby: szeregowo lub z przesunięciem. Minimalne nachylenie dachu, na jakim można zastosować dachówkę Bergamo to kąt zaledwie 250. Waga jednej dachówki to 3,95 kg, a na 1m2 dachu potrzeba ich 12 sztuk, co daje nam wagę wynoszącą około 48 kg na 1m2 powierzchni.

Atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem są dachówki PIEMONT. Tu można przebierać w ilości oferowanych barw, są dachówki w kolorze: miedzianym, kasztanowym, brązowym, tobago, titan szarym, antracytowym oraz grafitowym. Wyróżnia je atrakcyjny design imitujący spłaszczoną falę. Charakteryzuje je na dodatek duży zsuw i rozsuw wynoszący nawet 38 mm. To sprawia, że jest ona doskonałym wyborem na remontowane dachy, kiedy to dekarz musi się dostosować do zastanej więźby. Jedna dachówka waży 3,97 kg. Na 1m2 potrzeba ok. 10 sztuk, więc średnia waga 1m2 dachu, to około 40 kg. Minimalny kąt nachylenia dachu to 220. Dachówka tego rodzaju idealnie sprawdzi się według ekspertów marki Röben na dachu dwuspadowym lub kopertowym. Jak mówią: - Kopertowa konstrukcja dachu o nachyleniu 300 określa współczesny charakter projektu, nie jest też wymagająca, jeśli chodzi o jego prawidłowe ułożenie, co wpływa na bezawaryjne funkcjonowanie w przyszłości.

MONZAplus to kolejna interesująca propozycja marki Röben. Wyróżnia się szeroką paletą barw: miedzianą, kasztanową, trentino, maduro, tobago, antracytową i grafitową. Swoją popularność zawdzięcza dużemu rozmiarowi. Waży około 4,07 kg., a na 1m2 mieści się niespełna 10 sztuk dachówek. Charakteryzuje się „ząbkami” przy bocznej krawędzi, które umożliwiają szybkie i stabilne przypięcie do łaty.

Najlepszym wyborem w przypadku projektów klasycznych i budynków zabytkowych będą dachówki ceramiczne BORNHOLM marki Röben.  Charakterystyczne sprofilowanie w kształcie litery S z wyraźną, klasyczną falą sprawia, że są wysoce odporne na wichury. Pokrywa się nimi budynki użyteczności publicznej, kościoły, a także domy. To model często wybierany do renowacji zabytków. Dostępne są w trzech wariantach wykończenia – naturalnym, angobowanym i glazurowanym oraz w trzech kolorach: czerwonym, tobago oraz miedzianym. Waga dachówki, to 3,92 kg. Na 1m2 zmieści się ich około 12 sztuk.

 

 

Kliknij tutaj, aby
zobaczyć ofertę dachówek
ceramicznych Röben

Autor:
Röben

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy