Efekt fugi

Oceń
(2 głosów)

Na ostateczny wygląd ceglanej elewacji składa się kilka elementów:

  1. kolor cegieł
  2. struktura lica
  3. format cegieł
  4. wiązanie
  5. łączenie z innymi materiałami
  6. rodzaj fugi
  7. kolor fugi

W przypadku murowania klasycznego, fuga stanowi ok. 10-20% całej powierzchni elewacji i jest jednym z ważniejszych czynników determinujących jej końcowy wygląd. W związku z tym, wybór odpowiedniego koloru jest kwestią niezwykle istotną i powinien zostać dobrze przemyślany. Od niego bowiem zależy czy fuga będzie ciekawym elementem dopełniającym, czy też całkowicie zaburzy efekt końcowy. W zależności od barwy cegły, fuga może pełnić kilka zadań.

Szary jest kolorem najbardziej neutralnym i tym samym najbardziej powszechnym. Obserwowany z bliska, tworzy wystarczający kontrast między fugą a cegłą, zaś z pewnej odległości, ściana zdaje się tworzyć jednolitą całość.

Połączenia czarne cieszą się coraz większą popularnością. Niektórym kolorom cegieł nadają cieplejszego efektu.

Biały podkreśla granicę, odcinając wyraźnie cegły od fugi, jednocześnie odświeża i wzmacnia kolor cegły.

Fuga w kolorze cegły zmniejsza kontrast do minimum, tworząc jednolitą powierzchnię.

Cegły bezfugowe ZERO® tworzą efekt niezakłóconej, nowoczesnej fasady.

Doskonałym przykładem wykorzystania efektu fugi jest Inwestycja Raakspoort w Haarlem. Haarlem jest zabytkowym miastem położonym płn.-zach. Holandii. Jego historia sięga ponad 750 lat. Miasto to słynie z wielu interesujących muzeów, a także wspaniałych budowli, jak chociażby Katedra św. Bawona, ratusz (XVII w), czy też Vleeshal ("targ mięsny"). Nie dziwi więc fakt, że samo opracowanie projektu zajęło kilka lat. Inwestycja ta to połączenie nowoczesności i funkcjonalności z „duchem” historii. Duet architektów BOLLES+WILSON przy użyciu różnych odcieni fug uzyskał fakturę cienistych pasów, co optycznie zmniejszyło masywność obiektu, doskonale dostosowując go do otaczającej go przestrzeni. Jest to idealny przykład jak wielką rolę odgrywa dobór fugi w odbiorze całej elewacji.

Autor:
Vandersanden

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy