Wentylacja dachu, dlaczego jest tak ważna?

Oceń
(1 głos)

Wentylacja to bardzo istotna kwestia. To od niej w dużej mierze zależy komfort użytkowania oraz stan techniczny obiektu. Jak powinna zostać wykonana i o czym warto pamiętać?

Wentylacja dachu: czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Wentylacja dachu polega głównie na stworzeniu w połaci specjalnych przestrzeni, których najważniejszym zadaniem będzie umożliwienie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Zbyt duża wilgotność powietrza (powyżej 70%) przyczynia się do powstania sprzyjających warunków dla rozwoju grzybów i pleśni. Dużą rolę w utrzymaniu właściwej wilgotności budynku stanowi właśnie poszycie dachowe, a dokładniej jego właściwa wentylacja, która zapobiegnie m.in. osłabieniu więźby, co w konsekwencji wpływa na pojawienie się skroplin i zacieków.

Wentylacja a rodzaj krycia wstępnego

Sposób poprowadzenia wentylacji dachowej uzależniony jest od kąta nachylenia, typu dachu oraz rodzaju krycia wstępnego. W przypadku tego ostatniego wyróżniamy dwa rodzaje: krycie tradycyjne (połączenie desek i papy) oraz krycie nowoczesne (z użyciem membrany dachowej). Obie metody mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Metoda tradycyjna zapewnia bardziej solidne i trwałe pokrycie dachowe, ale o wiele gorzej radzi sobie z termoizolacją. Z kolei w kryciu nowoczesnym, w którym stosuje się folię wstępnego krycia nie ma możliwości usztywnienia konstrukcji dachu tak dobrze, jak połączenie deskowania z papą. Zaletą tej metody jest umożliwienie swobodnego “oddychania” i pozbywania się nadmiaru wilgoci. Niestety pary wodnej nie da się całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia, ale można próbować zniwelować jej negatywny wpływ na budynek, a szczególnie na dach, który go chroni.

Rodzaje wentylacji

Omawiając temat wentylacji należy wspomnieć o jej rodzajach, wyróżniamy bowiem wentylację pokrycia dachowego i wentylację warstwy izolacji cieplnej. - W przypadku, gdy mamy izolację cieplną wykonaną wełną mineralną a krycie wstępne folią wysoko paroprzepuszczalną, wówczas stosujemy jeden rodzaj wentylacji, czyli wentylację pokrycia dachowego. Jeśli izolacja cieplna wykonana jest wełną, a krycie wstępne jest wykonane papą lub folią na poszyciu, wtedy stosujemy dwa rodzaje wentylacji: wentylację pokrycia dachowego i wentylację warstwy izolacji cieplnej. W przypadku trzecim, gdy mamy izolację nakrokwiową, stosujemy wyłącznie wentylację pokrycia dachowego - mówi Andrzej Wilhelmi, mistrz dekarstwa, ekspert marki RÖBEN do spraw wentylacji dachowej.

Para wodna: geneza skroplin i zacieków

Nadmiar pary wodnej negatywnie wpływa na stan techniczny każdego budynku. Problem jest o tyle kłopotliwy, że para wodna w budynku ma wiele źródeł, zarówno zewnętrznych (np. opady deszczu), jak i wewnętrznych (z pomieszczeń znajdujących się w obiekcie). Na sytuację pary wodnej wewnątrz budynku wpływa fizyka. Zgodnie z jej prawami, wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, ogrzane powietrze jest wypierane przez zimne. Co za tym idzie, ciepłe powietrze unosi się do góry a wraz z nim para wodna. Tym samym, najbardziej narażone na jej destrukcyjne działanie jest poszycie dachowe, a szczególnie drewniana więźba. Wynika to z tego, że właśnie w tym miejscu woda zmienia swój stan skupienia i wraca do swojej płynnej postaci. Tak tworzą się skropliny, które niezauważone z czasem przekształcają się w zacieki. To one w dużej mierze odpowiadają za degradację poszycia dachowego, tak istotnego dla ochrony całego budynku. Dawniej poddasza były zazwyczaj wyłączone z użytkowania, co gwarantowało prawidłową cyrkulację powietrza, a tym samym odprowadzanie pary wodnej. Dziś jest inaczej, moda na adaptowanie poddasza do funkcji mieszkalnej nie przemija. Użytkowanie tej części budynku zaburza naturalną drogę pozbycia się pary wodnej, dlatego prawidłowo wykonana wentylacja dachu jest tak bardzo istotna.

Wentylacja ważnym elementem dla trwałości dachówki

Świadomy inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wentylacja wpływa bezpośrednio na stan techniczny budynku, dlatego też dba o jej prawidłowe wykonanie. Wszelkie uchybienia w tym temacie mogą doprowadzić do problemów eksploatacyjnych, a tym samym do konieczności częstych remontów, np. poszycia. Czasem inwestorzy zastanawiają się, dlaczego w ich rynnie pojawiają się fragmenty dachówek. Wszystkiemu winna jest źle wykonana wentylacja dachu, która sprzyja nagromadzeniu pary wodnej. – Para wodna, która dochodzi do spodu zimnej dachówki, skrapla się tworząc kondensat, który następnie zostaje wchłonięty przez szorstką powłokę i uwięziony w dachówce. W przypadku niekorzystnych zmian temperatury, wiosną i jesienią, następuje zamarzanie i odmarzanie spodu dachówki. Zamarzająca woda powoduje rozsadzanie dachówki, której fragmenty odpadają i zsuwają się po kryciu wstępnym do rynny - wyjaśnia mistrz dekarstwa Andrzej Wilhelmi. Należy zatem podkreślić, że dbałość o poprawne wykonanie wentylacji dachu jest gwarantem dobrej cyrkulacji powietrza, co przekłada się na komfort użytkowania oraz brak konieczności częstych remontów.

Autor:
Röben

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy