Kod projektu

DzC 0254

Dom w Rembertowie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0254

Dom w Rembertowie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(3 głosów)

Opis projektu

Nazwa: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Rembertów, Warszawa

Projekt: Pracownia Projektowa Bień Architekci
Wizualizacje: B1Design
Inwestor: prywatny
Realizacja: 2017/18

Dane techniczne:
Powierzchnia działki: 600 m2
Powierzchnia zabudowy: 190 m2

Założenia autorskie
Dom zlokalizowany jest w Rembertowie, wpisany w funkcjonującą tkankę dzielnicy domów jednorodzinnych. Charakter, gabaryty i pomysł na architekturę domu wyznaczają cztery wektory. Pierwszym są założenia, wyobrażenia i sugestie Inwestorów, kolejnym relacje przestrzenne, kontekst i walory miejsca. Istotne znaczenie mają również restrykcje i ograniczenia wynikające z planu miejscowego i warunków technicznych, zwłaszcza w przypadku lokalizacji na małej działce. Całość spina i godzi wizja autorów projektu.
Usytuowanie domu wykorzystuje podręcznikową orientację działki z wjazdem i ulicą od północy i południową częścią ogrodu. Niewielka jej powierzchnia oraz bliskość sąsiedniej zabudowy, o niskich walorach estetycznych, wymaga precyzyjnego umiejscowienia domu i przemyślanej formy otwarć, okien i domknięć. Zamierzeniem było stworzenie funkcjonalnej, widnej, otwartej ale jednocześnie kameralnej i intymnej przestrzeni.
Umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń i układ funkcjonalny to wynik założonego programu użytkowego i wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami.
Dom został podzielony na strefy funkcjonalne. Najbardziej prywatna z sypialniami zlokalizowana jest na piętrze. Parter to otwarta część dzienna, łącząca salon z jadalnią i kuchnią. Otwarty plan kształtowany jest w taki sposób aby pozostawiając poczucie wspólnej przestrzeni ograniczyć wgląd pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Strefa obsługująca mieści w sobie gabinet, garaż i pomieszczenia pomocnicze. W bryle budynku funkcjonuje jako parterowy prostopadłościan odróżniony kolorem i fakturą od głównego korpusu. W bieli i tynku nabiera niższej rangi niż podstawowy trzon z elegancką, trwałą, klinkierową elewacją.
Rzeźbienie głównego korpusu domu wynika z układu funkcjonalnego wnętrza oraz starannego kształtowania otwarć i domknięć na otoczenie. Od strony południowej przeszklenie części dziennej chowa się w podcieniu dużego tarasu. Taras z nadwieszonym piętrem jest zewnętrznym przedłużeniem salonu i może funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych. Wycofanie linii przeszklenia ogranicza wgląd we wnętrza z zlokalizowanej blisko sąsiedniej zabudowy. Powoduje, że taras jest jednocześnie buforem pomiędzy odsłoniętym ogrodem a prywatnym wnętrzem domu.
Od strony północnej dom jest domknięty. Pozbawiony dużych szkleń elewacji. Układ dwóch prostopadłościennych brył przełamuje podcięcie parteru w strefie wejścia i wykusz kuchni, które zestawione wspólnie dają zamierzony efekt „kopnięcia” parteru, dynamizujący kompozycję. Walory kompozycyjne zostały wzmocnione nieregularnym układem okien. W efekcie otrzymano najbardziej charakterystyczną elewację. Minimalistyczną, ascetyczną ale dzięki autorskim detalom, specyficznym obróbkom glifów, szlachetnemu wykończeniu elewacji, w swojej surowości elegancką. Wejściowa fasada domu stała się dzięki temu jego najbardziej rozpoznawalnym elementem, swoistą wizytówką.

Autorzy

Bień Architekci
www.bienarchitekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

123 Rega

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy