Opis projektu
Projekt domu w Lesznie dla trzypokoleniowej rodziny, którego bryła podąża za kształtem wąskiej i nieregularnej działki.
Działka nie powinna być tylko tłem dla architektury, a jej kontekstem. Na tyle ważnym, by stać się najcenniejszą inspiracją.
Przykładem tego jest projekt, który zrealizowaliśmy w Lesznie. Z pozoru kłopotliwa, wąska, narożna działka o nieregularnym kształcie okazała się inspiracją do stworzenia domu odzwierciedlającego jej zarys. Cechy charakterystyczne działki, uwarunkowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz wymagania inwestorów do stworzenia domu parterowego pozwoliły na wykreowanie bryły budynku wyróżniającej się wśród okolicznych zabudowań. „Wcięcie” działki w części centralnej miało ogromny wpływ na kształtowanie przestrzeni zagospodarowania i układu funkcjonalnego w samym wnętrzu. Najlepiej obrazuje to projekt zagospodarowania terenu, gdzie dokładnie widać złożoność projektu.
Bryła budynku to połączenie trzech prostokątnych modułów, biegnących w głąb działki, których ułożenie i podział wymusiło ukształtowanie nieprzekraczalnej linii zabudowy. Geometryczne ukształtowanie domu wydziela zaciszne tarasy i ogrody, przytulone do załamań budynku. Na ścianach, sąsiadujących z ogrodami, umieszczono ogromne tarasowe okna, dzięki którym wnętrza są doskonale, wielostronnie doświetlone, a zieleń natury wprasza się do środka.
Ten nowoczesny, nietypowy dom jednorodzinny ma starannie zaplanowane, funkcjonalne wnętrze. Każdy z trzech modułów tworzących dom z trzema trasami mieści inną funkcję. Najbliższy wjazdu skrywa dwustanowiskowy garaż, pomieszczenie techniczne oraz dodatkowy lokal mieszkaniowy, z własnym wyjściem na środkowy. Najwyższy moduł to przestrzenna strefa dzienna – rodzinne i towarzyskie serce domu. Stworzyliśmy połączenie eleganckiego dużego, wysokiego na dwie kondygnacje salonu z przestrzennymi efektownymi schodami, praktycznej jadalni i funkcjonalnej kuchni. Chcieliśmy, by ten salon zapierał dech w piersiach i pozwalał na podziwianie otoczenia.
Atutem tej przestrzeni jest fakt, że ma ona dostęp do wszystkich trzech tarasów, a jednocześnie jest osłonięta przed wzrokiem sąsiadów. Tylny moduł, usytuowany najgłębiej w ogrodzie, to część prywatna, w której mieszczą się cztery sypialnie, łazienka i garderoba.
Wysokie okna, znajdujące się z obu stron budynku, oświetlają parterowe pomieszczenia, optycznie je powiększając. Drewniane elementy elewacji korespondują z podłogą tarasu, co tworzy kolorystyczną przeciwwagę ceglanej elewacji. Trzy tarasy zapewniają prywatność i przestrzeń wszystkim domownikom. Jako że, każdy z tarasów wychodzi na inną stronę domu, mogą służyć do różnych celów. Taras na dachu zapewni nam dostęp do słońca przez cały dzień, taras od strony wschodniej pozwoli wypić poranną kawę w promieniach porannego słońca, a od strony zachodniej wieczorami da możliwość podziwiać jego piękne zachody. Na środku tarasu od strony zachodniej umieściliśmy drzewo, które pełni funkcję naturalnego parasola przeciwsłonecznego. Ta strefa — trzech tarasów i dziennej części domu — tworzy razem centrum życia rodzinnego, przestrzeń użytkowo-odpoczynkową, w której każdy domownik, bez względu na różnicę pokoleń będzie czuł się komfortowo.
Projekt domu trzy bryły i trzy tarasy jest przykładem na to, że ograniczenia trzeba traktować, „jak możliwości do wykorzystania”, wówczas efekt potrafi przewyższyć nasze najśmielsze wyobrażenia. W projektowaniu kreatywność musi być na najwyższym poziomie, tak by z restrykcji umieć czerpać inspirację.
Dom w Lesznie zaprojektowaliśmy w standardzie energooszczędnym, z odpowiednim zaizolowaniem ścian, dachu i podłogi. Dodatkowo zastosowaliśmy system wentylacji mechanicznej oparty o centralę wentylacyjną.
Lokalizacja: Leszno
Data wykonania: 2020/21
Powierzchnia działki: 1020,81m2
Powierzchnia zabudowy: 282,81 m2
Powierzchnia użytkowa: 267,78 m2
Projekt: Pracownia Projektowa Architektura Ciążkowski
Wizualizacje: GID Studio
Autorzy
Pracownia Projektowa Architektura Ciążkowski
architekturaciazkowski.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo wielkopolskie