Kod projektu

DzC 0564

Dom MIK

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0564

Dom MIK

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Budynek jednorodzinny dla 2+2. Budynek zlokalizowany na przepięknej działce o dużym spadku w kierunku rzeki. Malowniczy krajobraz meandrów chronionej rzeki stał się główną ideą kreowania projektu. Bardzo precyzyjne zapisy Planu Miejscowego mocno ingerowały w początkowe plany inwestorów. Projektanci idealnie wykorzystali spadek terenu, oddzielając się wizualnie od ulicy jezdnej i sąsiadów. Budynek stał się jednocześnie murem oporowym okalającego go terenu. Obiekt spływa niejako z terenem w kierunku rzeki otwierając się gigantycznymi przeszklonymi przestrzeniami na rzekę i drzewa. Inwestorom zależało aby budynek wtapiał się w krajobraz. Surowość wejścia i murów oporowych z pozostawionym wzorem szalunków w żelbecie miał być kontrastem do tego co dzieje sie wewnątrz budynku. Mury oporowe stały się tutaj ramą, która kadruje widok i nastawia odbiorcę na widok, dzięki temu zabiegowi powstała bardzo silna oś kompozycyjna i widokowa Wsch-Zach. Mocna wizja projektowa i ideaa wyznaczyła sposób kreowania  wnętrza i układ pomieszczeń. Wszystkie pomieszczenia skierowane zostały na widok rzeki. Układ budynku w kształcie litery “L” otulił taras naziemny - nadając mu intymności i prywatności. Budynek ułożony jest w osi Wschód Zachód

Aby wykorzystać wschodnio-południowe słońce - budynek zrobiony jest na przestrzał. Poprzez szklany naczółek wystający jako jedyny od strony ulicy, wpuszcza promienie słońca do salonu poprzez antresolę i wysoki salon. Południowe słońce rozdziera cały budynek wzdłuż nie napotykając bariery dociera do salonu.

Wielkie przeszklenia stoją w kontraście ze stalową konstrukcją dachu. Prosty dach niejako lewituje nad terenem. Dla kontrastu lekkich przeszkleń projektanci użyli cegły rozbiórkowej jako okładziny elewacyjnej. Dodając wizualnie masy do części zgłębionej w terenie. Aby uzyskać jak najlżejszy front budynku - została zaprojektowana stalowa kratownica, która jak czapka okala całe założenie.

Autorzy

Maka Studio Architektury
maka.studio

Lokalizacja Architekta

Województwo pomorskie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

23 Romance

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy