Opis projektu
Zaprojektowanie domu według wytycznych Inwestora nie było łatwe. Na początku otrzymaliśmy wiele informacji, które elementy budynków nie są mile widziane, a której są istotne i pożądane. Te elementy właśnie miały być naszym warsztatem. Nie były mile widziane duże okna, okna narożne, drewno na elewacji a także elementy wystające i dekoracyjne, które mogłyby z czasem ulegać zniszczeniu bądź wymagać konserwacji.
Skupiliśmy się więc na poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań dla Inwestora i poszukiwaniu formy, która pomimo ograniczeń będzie spełniania nasze projektowe oczekiwania.
Zależało nam na wpasowaniu domu w przestrzeń działki, która otoczona jest z dwóch stron wysokim sosnowym lasem. Jej teren od strony piaszczystej drogi unosi się tworząc skarpę.
Pomysł schowania kondygnacji podziemnej wziął się z ukształtowania terenu. Parter posadowiony jest już na części płaskiej działki.
Chcieliśmy zaprojektować od strony ulicy (Pn) mały domek z dwuspadowym dachem, a od strony południowej działki umieściliśmy prostopadle drugą bryłę z podobnym dachem zakończoną wysunięciem stanowiącym zadaszenie tarasu przy części dziennej domu.
Wybór cegły na elewację podyktowany był łatwością w utrzymaniu oraz jej pięknym rysunkiem, który sama tworzy na elewacji. Ten właśnie drobny rysunek powoduje, że prosta bryła budynku staje się delikatniejsza i subtelniejsza.
Dobór koloru również był nieprzypadkowy. Zależało nam na barwie cegły, która swoim kolorem byłaby bardzo bliska naturalnym barwom ziemi, niezbyt ciemna ani niezbyt jasna, by dom dobrze wpisywał się w tło sosnowego lasu.
Autorzy
AB-STUDIO
www.ab-studio.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo mazowieckie