Kod projektu

DzC 0639

Dom N w Nysie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0639

Dom N w Nysie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(3 głosów)

Opis projektu

projekt i realizacja: 2017 – 2022 r.
lokalizacja: Nysa, woj. opolskie,
architekt i główny projektant: Dominik Górecki

inwestor: Prywatny
powierzchnia zabudowy: 157,8 m²
powierzchnia całkowita: 266,6 m²
powierzchnia użytkowa: 206,8 m²
powierzchnia terenu: 643,7 m²
kubatura: 1052,8 m³

zdjęcia: Dominik Górecki

Ze względu na położenie działki w otoczeniu typowej zabudowy domów jednorodzinnych z przełomu XX i XXI wieku o zróżnicowanych formach, połączono charakterystyczne dla regionalnej zabudowy Opolszczyzny, zasady kształtowania bryły domu, ze współczesnym detalem architektonicznym. Prosta forma budynku, składająca się z głównej, dwukondygnacyjnej bryły budynku, przekrytej dwuspadowym dachem i dostawionej do niej, prostopadłościennej, wysuniętej od frontu, parterowej „kostki” garażu, dostosowana jest do ustaleń obowiązującego planu miejscowego i kształtu działki.

Zlokalizowanie głównej bryły budynku wzdłuż północnej granicy terenu, a części garażowej od wschodu obiektu stanowi, pomimo niewielkiej powierzchni parceli, swoisty parawan, zapewniający prywatność mieszkańcom przy jednoczesnym otwarciu strefy dziennej na słońce i otaczający dom ogród. Od strony wschodniej, wjazdowej, zlokalizowano utwardzony podjazd, strefę wejściową do domu oraz strefę techniczną z przyłączami i miejscem gromadzenia odpadów, wbudowane w grafitowe ogrodzenie.

Przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń w połączeniu z kompozycją okien i nieprzeziernych fragmentów ogrodzenia, kadrujących widoki na zieleń i niebo, umożliwiają nieskrępowane korzystanie użytkownikom ze wszystkich przestrzeni domu, bez obawy naruszenia ich prywatności.

Dbając o bliskie projektantowi i Inwestorom, idee zrównoważonego rozwoju, do wykończenia elewacji nowego domu, użyto starych „poniemieckich” cegieł rozbiórkowych, co stanowi samo w sobie rodzaj metafory losów Dolnego Śląska. Prosty zabieg architektoniczny, aby niejednolite kolorystycznie i fakturowo wątki ceglane, ułożyć pionowo na wysokości parteru a poziomo ponad nim, optycznie rozbija duże płaszczyzny elewacji, podkreślając pionowy podział na dwie bryły - „bazy” i spoczywającego na niej „domku”. Jednolita kolorystyka ceglanych ścian została uzupełniona kolorem grafitowym na płaszczyznach połaci dachowych oraz stolarki okiennej, obróbek blacharskich i ogrodzenia.

Na parterze, od zachodu zlokalizowana jest otwarta przestrzeń strefy dziennej z kuchnią i jadalnią, połączona funkcjonalnie z ogrodem poprzez drewniany taras. Wykończenie ściany korytarza cegłą elewacyjną nadaje wrażenie przenikania, bryły garażu do środka domu. Surowy, betonowy sufit stanowi przeciwwagę dla ciepłego koloru drewna na podłodze, a oszczędny wystrój wzbogacony pamiątkowymi dewocjonaliami, podkreśla współczesny charakter domu. Pomieszczenia sypialni rodziców i dzieci oraz ich łazienek usytuowane są na piętrze, natomiast pokój gościnny i garaż zlokalizowano przy głównym wejściu, od strony wschodniej.

Autorzy

Dominik Górecki Architekt
facebook.com/dominikgoreckiarchitekt

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Produkty pasujące

Moorbrand torf cieniowana

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy