Opis projektu
Dom z Jabłonią powstał w głębi długiej i wąskiej działki porośniętej drzewami, które postanowiliśmy zachować pomimo, że ich rozmieszczenie znacznie utrudniało możliwości zagospodarowania parceli. Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie na działce dwóch budynków. Pierwszy usytuowany w pierzei ulicy Twardowskiego, pomiędzy akacją a orzechem to Mikrokamienica - znana już nasza realizacja, wyróżniona Nagrodą Roku SARP 2023. Dom z Jabłonią znajduje się za Mikrokamienicą, pomiędzy wspomnianym orzechem a okazałą jabłonią. Kompozycyjny układ działki zamyka na końcu zgrupowanie wysokich świerków.
Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny tej trudnej do zagospodarowania działki otoczonej intensywną zabudową miejską, postanowiliśmy zaprojektować dom, który maksymalnie wykorzysta dozwoloną przez prawo kubaturę, warunki nasłonecznienia i osie widokowe. Ponadto tak ukształtowaliśmy układ funkcjonalny domu, aby otaczająca zieleń stała się nieodłączną częścią jego wnętrza, a sąsiednia zabudowa pozostała praktycznie niewidoczna.
Purystyczna bryła Domu z Jabłonią zdefiniowana została przez szlachetne materiały. Dach wykonano z grafitowej blachy na rąbek stojący Ruukki Classic, elewacje boczne wykończono grafitową cegłą, a elewacje frontowe drewnem.
Przedłużeniem przeszklonej części dziennej jest zadaszony taras, który zamyka wspomnianą jabłoń w przestrzenne ramy. Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę. Białe wiosenne kwiaty, zielone liście, czerwone jabłonie, jesienne złote barwy, zimowa biel to niezwykły spektakl różnorodności, jaką zyskuje Dom z Jabłonią w wyniku pierwotnie podjętej decyzji o zachowaniu istniejącego drzewostanu.
Dom z Jabłonią, podobnie jak sąsiadująca z nią Mikrokamienica udowadnia, że niewielka i wąska działka, zwarte sąsiedztwo, ograniczona powierzchnia zabudowy, czy też problematyczny istniejący drzewostan, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury.
W BXB studio od zawsze kładziemy szczególny nacisk a relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni. Naszym celem jest ciągłe poszukiwanie i odkrywanie piękna w otaczającej przyrodzie. Równocześnie kreowanie owego piękna w procesie projektowania architektonicznego.
Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik, Magdalena Fuchs, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna, Magdalena Fuchs
Film: Unique Vision Studio Rafał Barnaś
www.youtube.com/watch?v=O_41BzARC-E
Fotografie: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś
Lokalizacja: Kraków
Data: 2016-2023
Powierzchnia zabudowy: 125 m2
Powierzchnia użytkowa: 360 m2
Autorzy
BXB studio
www.bxbstudio.com
Lokalizacja Architekta
Województwo mazowieckie, małopolskie
Inne projekty tego architekta