Kod projektu

DzC 0718

Dom bez kontekstu

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0718

Dom bez kontekstu

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(3 głosów)

Opis projektu

Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji nowego budynku mieszkalnego, dom udla młodego pokolenia i powiększającej się rodziny. W ramach istniejącej zabudowy zagrodowej, budynek znaleźć się miał w niewielkim dystansie pieszym od istniejących budynków gospodarczych przy jednoczesnym buforze od działalności rolniczej i drogi dojazdowej, pozwalającym na zachowanie komfortu i prywatności.

Salon z aneksem kuchennym oraz atrium miał stać się kluczowym miejscem dla aktywności całego domu.

Punktem wyjścia dla charakteru wykończeń  miała być „nowoczesna stodoła” w połączeniu z industrialnymi oraz marokańskimi akcentami.

Budynek lokalizowany jest w otwartej przestrzeni gospodarstwa rolnego, z dala od jakiegokolwiek sąsiedztwa, umiejscowiony na granicy istniejącej zabudowy gospodarczej należącej do Inwestorów i pozostając jednocześnie w komfortowej odległości od jej oddziaływania . Miejsce w którym planowana jest inwestycja jest niezagospodarowane i wyeksponowane, przez co wymagało ono stworzenia oprócz zamkniętej kubatury obiektu mieszkalnego również przestrzeni zewnętrznych w skali zabudowy zagrodowej jak i samego obiektu.

CHARAKTER ZABUDOWY:

Bezkres otwartej przestrzeni, ekspozycja na warunki atmosferyczne (wiatr, słońce) spowodowały, że bryła obiektu projektowana jest na zasadzie podstawowej formy przestrzennej grupy zabudowy jaką jest wiejska zagroda.

Kompozycja brył budynku ma na celu stworzenie wrażenia złożonej grupy obiektów, osady gubiącej w swym wyrazie rozmiar faktyczny budynku. Tak kreowana forma tworzy na zewnątrz funkcjonalne półotwarte, zadaszone, czy też tarasowe przestrzenie pozwalające na różnorodność aktywności w ramach i wokół domu.

Poszczególne segmenty bryły reprezentują jednoznacznie wydzielone wewnątrz funkcje, wywijając i eksponując je niejako na zewnątrz. Zasada ta ma również zastosowanie bezpośrednio w materiałach wykończeniowych, których zestawienie pozwala na odczyt podziału funkcji czy wyważonej skali obiektu.

Przeszklone wejście główne lokalizowane jest w zadaszonej części narożnika północno-zachodniego i prowadzi bezpośrednio do wielofunkcyjnej przestrzeni dziennej, otwartej na bezkres linii horyzontu. Ta przestrzenna część domu otwarta i dostępna jest niezależnie z każdej strony domu. Podniesiona wysokość stropu, wolna przestrzeń z dużymi rozpiętościami konstrukcji, wielkie przeszklenia, integracja z półotwartym atrium i antresolą piętra sprawia iż jest to miejsce poprzez które przebiegać będą wszelkie aktywności domowe jak i te prowadzące z zewnętrz. Parter budynku wyposażony jest dodatkowo po stronie północnej w część zaplecza w postaci garażu trzystanowiskowego z małym kącikiem warsztatowym, pomieszczeń gospodarczych, technicznych czy też śluzy pomiędzy strefami brudnymi a czystą częścią mieszkalną domu oraz w część sypialni gościnnej i pom. Biurowym wydzielone po stronie wschodniej.

Piętro obiektu to wyłącznie strefa prywatna rozdzielona na część sypialni rodziców oraz sekcję pokoi dzieci wraz z otwartą antresolą dającą mobilność aranżacji dla wspólnych aktywności. Każda z tych stref ma dostęp do małych tarasów pozwalających na bezpośredni kontakt z urządzoną zielenią zewnętrzną.

Projektowane materiały wykończeniowe takie jak beton, szkło, blacha tytan-cynk, aluminium, cegła i drewno zapewniają obiektowi trwałość i ponadczasowość.

W budynku zastosowane zostaną kompleksowe instalacje produkcji, odzysku i oszczędzania energii pozwalające na niski koszt i prostotę użytkowania.

Lokalizacja: powiat Głogowski
Autorzy: arch. Bartłomiej Zabój
Powierzchnia: 400 m2
Projekt: 2021-23

Autorzy

THEZA Architekci
theza.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo dolnośląskie

Produkty pasujące

Moorbrand torf cieniowana
 

Wiesmoor jasnoszara cieniowana

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy