Kod projektu

DzC 0750

Dom w Wieliczce

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0750

Dom w Wieliczce

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(2 głosów)

Opis projektu

Głównym wyzwaniem projektowym dla pracowni Z3Z ARCHITEKCI było stworzenie prostego i funkcjonalnego domu na trudnej, nieregularnej działce. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonym punktem terenu wynosiła 8 m. Główna, malownicza część działki, położona dość daleko od wjazdu, od początku zarezerwowana była na ogród. Zadanie polegało więc na maksymalnym wykorzystaniu ukształtowania terenu i zaprojektowaniu budynku, który w pełni współgra z otoczeniem.

Jedna z prostych zasada usytuowania budynku na działce w taki sposób, by zbliżyć go do granicy z drogą dojazdową, zwiększając tym samym powierzchnię osłoniętego od ulicy ogrodu, w tym przypadku nie miała zastosowania. Podczas procesu projektowego architekci szukali rozwiązania jak najlepiej rozmieścić bryły budynku, zachowując funkcjonalność zarówno budynku, jak i działki oraz spełnić wytyczne projektowe.

Powstały dwie, ustawione pod kątem prostym parterowe bryły o różnych funkcjach. Strefa dzienna, z widokiem na zabytkowy klasztor, została wysunięta w kierunku ogrodu, by zapewnić najlepsze widoki z salonu, jadalni oraz przestronnego, częściowo zadaszonego tarasu. Strefa nocna natomiast, ustawiona prostopadle do bryły strefy dziennej (osłaniając część rekreacyjną działki), umieszczona została bliżej granicy z drogą, ale jednocześnie wystarczająco daleko, by zapewnić ciszę domownikom i wydzielić dodatkową część ogrodu. Wjazd do podziemnego garażu znajduję się w położonej najbliżej - od strony drogi - części budynku. Poprzez zlokalizowanie garażu poniżej poziomu terenu, a następnie nadwieszeniu budynku nad wjazdem do niego, bryła nocna zdaje się częściowo lewitować w powietrzu. Prostota formy, jej lekkość została w ten sposób dodatkowo podkreślona. Wejście do budynku znajduje się w centralnym punkcie układu funkcjonalnego, w miejscu połączenia dwóch brył. Dzięki temu rozkład pomieszczeń jest czytelny – strefa wejściowa łączy strefę dzienną ze strefą nocną. Strefa techniczna znajduje się w piwnicy.

W nawiązaniu do lokalnej architektury Wieliczki i okolic, zastosowano dwuspadowe dachy i tradycyjne materiały takie jak cegła, dachówka ceramiczna w naturalnym kolorze oraz drewno. Detale budynku – glify w oknach oraz zadaszenie nad tarasem, płynnie przechodzące w zadaszenie nad wejściem zostały wykończone czarną blachą. Zestawienie tradycyjnych materiałów elewacji z nowoczesnymi elementami nadało bryle nowoczesnego, industrialnego charakteru.

Ze względu na niżej położony teren w dalszej części działki, wykonano niezbędne nasypy. Dzięki temu część dzienna wraz z tarasem położona jest powyżej terenu, co zapewnia niczym niezakłócone widoki na malowniczy, pagórkowaty krajobraz. Inwestorom szczególnie zależało na widoku w kierunku zabytkowej kapliczki, co zdeterminowało lokalizację bryły dziennej, jej układ funkcjonalny oraz umiejscowienie dużych, narożnych przestrzeń. Strefę dzienną dodatkowo doświetlają okna od strony południowo-wschodniej.

Pracując nad koncepcją budynku, warto zadbać o szczegóły, które, choć wydają się drugorzędne na tym etapie, wpływają na odbiór projektu. Takim detalem są zewnętrzne schody w formie betonowych nowoczesnych płyt rozmieszczonych wzdłuż skarpy i prowadzących do wejścia do budynku.

Lokalizacja: Wieliczka, woj. małopolskie
Powierzchnia: 300 m2
Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Agata Rakowska

Autorzy

Z3Z Architekci
z3zarchitekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

Wasserstrich podpalana cieniowana

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy