Kod projektu

DzC 0775

Dom LAS

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0775

Dom LAS

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

DOM LAS położony jest, na siedmiohektarowej działce o charakterze rolnym, w Pogorzelicach koło Lęborka. Ziemia została zakupiona przez aktualnego właściciela ponad 20 lat temu i miała wtedy charakter dzikiej, nie zadrzewionej łąki. Pan Stanisław, emerytowany inżynier rolnik, wieloletnim wysiłkiem przeobraził działkę w piękny, niemal parkowy teren z sosnowym lasem, zagajnikami brzóz, młodymi dębami, polanami i spacerowymi przecinkami.

Południową granicę działki stanowi nasyp kolejowy, wschodnią - rzeka Pogorzeliczanka, na zachodzie zaś ziemia sąsiaduje ze starym lasem państwowym.

Pierwotnie projekt domu miał służyć uzyskaniu warunków zabudowy i podniesieniu wartości działki. Nikt nie myślał o jego realizacji. Ku mojemu zaskoczeniu plany uległy jednak nagłej zmianie. Pewnego dnia otrzymałem telefon: „Za trzy tygodnie lejemy fundamenty”. Rozpoczęły się dni bardzo intensywnej pracy nad projektem, tak, by doprowadzić go do poziomu na który zasługiwał, ze względu na wyjątkowe położenie i wyjątkowego klienta – pan Stanisław jest bowiem moim dziadkiem.

Budynek to wariacja na temat tradycyjnej kaszubskiej chaty – jej formy, materiałów oraz, jakże ważnej, funkcji ognia. Projekt składa się z domu (65m2), rolniczego warsztatu (25m2) oraz wpisanego pomiędzy budynki kręgu na ognisko.

Piękna cegła, której postanowiłem użyć do wykończenia elewacji, zasługuje na wyjątkowe traktowanie, na fachowca z wieloletnim doświadczeniem i mistrzowskimi umiejętnościami. Miałem przywilej pracy z Andrzejem, zaprzyjaźnionym budowlańcem, prawdziwym wirtuozem cegły, który od lat wykonywał dla naszej rodzinie pomniejsze prace. Wiedziałem, że to nadzwyczajna okazja, bo posiadanie na budowie takiego talentu pozwoliło realizację nie lada wyzwań...

Kaszuby to wzory, hafty, ceramika, zabawa, taniec, muzyka oraz bogactwo kolorów i tekstur – dlaczegożby nie wyrazić w sposób abstrakcyjny charakteru regionu na fasadzie, poprzez układ cegły? Projekt ten potraktowałem jako eksperyment, miejsce do nauki rzemiosła i nowej dla mnie estetyki. Fasada domu to gliniany haft szyty nićmi flamandzkich, kowadełkowych, płytkowych i wózkowych wiązań. Dość oczywistą inspiracją był Dom Eksperymentalny Muuratsalo autorstwa Alvar Aalto gdzie mistrz właśnie eksperymentował.

Wyrazistym elementem zewnętrza są aluminiowe okiennice wykonane z siatki cięto-ciągnionej. Zapewniają one bezpieczeństwo i prywatność oraz, co okazało się już podczas użytkowania, odstraszają insekty. Mimo ich dużych gabarytów, koronkowa faktura sprawia, ze dla oka są delikatne i lekkie. Wnętrze domu kolorystycznie i materiałowo nawiązuje do otoczenia budynku – dominują tu zielenie i drzewo sosnowe.

DOM LAS pełni funkcje przystani, do której rozsiani po Polsce i Europie członkowie rodziny przyjeżdżają w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Jest to dom otwarty, w którym „ładuje się baterie” i ucieka od wielkomiejskiego zgiełku. Okolice budynku często odwiedzają dziki, sarny i zające. Na co dzień pomieszkuje tu mój dziadek, który po pracowitych porankach, spędzonych na przycinaniu drzew, koszeniu trawy czy naprawianiu szkód po upartych bobrach, przy kominku, popija popołudniową kawę.

Autorzy

studio ọnụ
by Kuba Tomaszczyk
www.onustudio.com

Lokalizacja Architekta

Województwo pomorskie

Produkty pasujące

Cegła Melanż

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy