Relacja z gali rozdania nagród Konkursu Architektury Ceglanej 2020

Oceń
(1 głos)
Statuetka Konkursu Architektury Ceglanej 2020

9 października br. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w następujących konkursach: Nagroda SARP 2020, Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2020, Konkurs „Przestrzeń Wspólna jest Wartością” oraz Konkurs Architektury Ceglanej, skierowany do studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych. To już III edycja tego konkursu, w którym wzięło udział ponad 170 osób.

Jury w składzie: arch. Dorota Szlachcic, arch. Mariusz Ścisło, arch. Tomasz Konior, arch. Grzegorz Stiasny, p. Marek Furmańczyk - przedstawiciel Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej oraz Sekretarz organizacyjny konkursu – architekt krajobrazu Marek Szeniawski wyłoniło zwycięzców w następujących kategoriach:

 • Dom jednorodzinny
  III Nagroda w Wysokości 3.000 Zł – Michał Mazurkiewicz praca „Dom z cegły”
  II Nagroda w Wysokości 5.000 Zł – Alicja Jaroszek praca „Dom obraz”
  I Nagroda w Wysokości 5.000 Zł oraz 2 miesięczny staż w pracowni FS & P Arcus – Hubert Zuber praca „Wozówka – dom dla malarza”
 • Budownictwo przyszłości
  III Nagroda W Wysokości 3.000 Zł – Klaudia Szczepanowska i Jakub Frątczak praca „Pawilon - volta catalana”
  II Nagroda W Wysokości 5.000 Zł – Mateusz Wiśniewski praca „Miedzy dźwiękiem a ciszą”
  I Nagroda W Wysokości 5.000 Zł oraz 2 miesięczny staż w Biurze WXCA – Nina Kempa praca „Krematorium”

Kategoria: Dom Jednorodzinny

Kategoria: Budownictwo Przyszłości

Organizatorem konkursu jest Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej przy merytorycznym wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich. Sponsorami konkursu są firma Winerberger, Roben, Vandersanden, Lode, King Klinker, Klinkier Gołowczyński. Domzcegły.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Ze względu na reżim sanitarny uroczystość odbyła się w nieco mniejszym gronie, ale nie zabrakło na niej wybitnych osobowości ze świata architektury. Zapytaliśmy prezesa SARP, arch. Bohdana Lisowskiego co myśli o idei samego konkursu: „Myślę, że wszystkie trzy edycje pokazują i uczą studentów operowania materiałem ceramicznym i jest to chyba największa wartość z tego konkursu. Prace, które tutaj widzieliśmy, fantastyczne pomysły, które być może doświadczonemu architektowi nie przyszły by do głowy, ale studenci są po to, żeby marzyć i tworzyć rzeczy, które być może byłyby trudne do zrealizowania, pokazują jak świetnie ten materiał nadaje się do tego, aby nim operować i tworzyć.” - powiedział.

Chwilę po rozdaniu nagród udało nam się porozmawiać z laureatami o ich odczuciach oraz o tym, co było największą inspiracją przy tworzeniu projektu?

Hubert Zuber (I miejsce w kategorii Dom jednorodzinny):
"Skupiłem się na module. (…) Zauważyłem, że cegła może być w układzie wozówkowym i główkowym, więc postanowiłem wykorzystać ten fakt. Tak więc budynek składa się z trzech modułów, powieliłem proporcje wymiarów cegły. Budynek składa się po prostu z trzech cegieł i elewacja również wykończona jest z okładziną ceglaną. Moją inspiracją była więc sama cegła."

Alicja Jaroszek (I miejsce w kategorii Dom jednorodzinny):
"Przede wszystkim inspirowała mnie sztuka. Główną ideą mojego projektu było stworzenie domu obraz. (…) Cały budynek jest pewnego rodzaju formą rzeźby, przy wykorzystaniu materiałów ceglanych. "

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji!


 


 


 

Autor:
domzcegly.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy