Opis projektu
Indywidualny projekt domu jednorodzinnego
powierzchnia użytkowa 170m2
Projekt Koncepcyjny / Projekt Budowlany 2015-2016
PnB 2016 / budynek w trakcie realizacji
WYTYCZNE PROJEKTOWE
Projekt domu jednorodzinnego w Mysłowicach „DOM W ZABUDOWIE ŚLĄSKIEJ”
powstał w oparciu o indywidualne potrzeby Inwestora określone programem funkcjonalno – użytkowym dla cztero osobowej rodziny, w tym:
- pokoju dziennego otwartego na stronę PD-ZACH
- otwartej kuchni z aneksem jadalnym
- kominka w części dziennej budynku
- pomieszczenia / miejsca na stół do ping ponga
- sypialni głównej z wydzieloną garderobą i łazienką
- wygodnymi pokojami dzieci
- małym ogólnodostępnym gabinetem
- garażem na dwa samochody
- określoną powierzchnią użytkową
ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI
Warunki Zabudowy narzuciły zastosowanie dachu dwuspadowego z lokalizacją kalenicy jako „ równoległą do przylegającej do działki drogi dojazdowej ”. Z uwagi na to oraz geometrię granic działki budowlanej, jej szerokość, strony świata, jak również trudne warunki posadowienia obiektu w bliskości wychodni uskoku, zaprojektowano dwa budynki : mieszkalny oraz garażu dwu stanowiskowego.
Pomiędzy budynkami, od str. WSCH ( wjazdu na posesję ) zaprojektowano placyk utwardzony dojścia i dojazdu do budynków, pełniący funkcję przestrzeni manewrowej z możliwością lokalizowania dodatkowych stanowisk postojowych. Pozostały teren działki zaprojektowano jako teren biologicznie czynny.
FORMA
Zaprojektowano budynki o zwartej formie architektonicznej lokalizując budynek mieszkalny na osi PN-PD, tj. dającej możliwość doświetlenia części dziennej obiektu od strony WSCH ( światłem do południa ) oraz od strony ZACH ( popołudniowe światło dzienne ), gdzie dodatkowo zaprojektowano taras na długości budynku z dostępem od strony kuchni, jadalni i pokoju dziennego poprzez drzwi podnoszono przesuwne.
Tradycyjna forma budynku z ceglanym wykończeniem nawiązuje do regionalnej architektury śląskiej domów ceglanych, obecnie niejednokrotnie ocieplanych i wytracających swój pierwotny charakter zabudowy śląskiej.
Formę ceglaną obiektu uzupełniają ciemne pasy elewacyjne: podcienia tarasu, żaluzji fasadowych, daszku nad wejściem, mocowania balustrad szklanych okien typu portfenetr oraz systemowych okien kolankowych.
FUNKCJA
Dom podzielony na dwie funkcjonalne strefy użytkowe :
STREFĘ PARTERU – z pokojem dziennym, kuchnią, jadalnią oraz pomieszczeniami pomocniczymi : wiatrołapem, łazienką i pokojem gier z składanym ( w przestrzeń pod schodami ) stołem do ping ponga. Pomiędzy częścią jadalną z kuchnią, a pokojem dziennym zaprojektowano ceglany kominek z wkładem trójstronnym, natomiast pomiędzy pokojem dziennym, a pokojem gier zaprojektowano ścianę przesuwną, składaną, pozwalającą wydzielić to pomieszczenie, jak również powiększyć o połowę pokój dzienny w zależności od potrzeb.
STREFĘ PIĘTRA – z sypialnią główną wraz z garderobą i łazienką oraz dwoma pokojami dzieci, łazienką ogólnodostępną i małym gabinetem. Sypialnię główną od pozostałej części pomieszczeń Piętra oddzielono ścianą akustyczną oraz buforem schodów dwubiegowych i „wglądem” ( otworem w stropie ) nad częścią jadalną od strony komunikacji Piętra.
Funkcję garażową zlokalizowano w odrębnym budynku z uwagi na doświetlenie budynku mieszkalnego oraz szerokość działki budowlanej i trudne warunki posadowienia obiektów.
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Budynek został zaprojektowany pod kątem energooszczędności w zakresie lokalizacji obiektu, doświetlenia pomieszczeń, projektowanych przegród budowlanych oraz rozwiązań instalacyjnych, w szczególności ogrzewania podłogowego i wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Autorzy
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT
lukaszarch.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo śląskie
Inne projekty tego architekta