Opis projektu
DOM ATRIALNY
projekt rezydencji podmiejskiej
woj. OPOLSKIE
powierzchnia użytkowa budynku 556m2, atrium 138m2
2019 - Projekt Koncepcyjny
ZAGOSPODAROWANIE
działka budowlana o kształcie regularnym, złożona z dwóch dużych działek ewidencyjnych zlokalizowanych pomiędzy główną drogą dojazdową od strony PD oraz lasem od strony PN stanowiącym rezerwat przyrody wraz z otuliną rezerwatu.
Od strony ZACH działka graniczy z zabudowaną działką budowlaną, od strony WSCH z drogą wewnętrzną gruntową oraz dwoma niezabudowanymi działkami, przewidzianymi pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną.
Z uwagi na powyższe oraz duży program funkcjonalno użytkowy budynku i zapisy Planu Miejscowego, projektuje się DOM ATRIALNY, parterowy w lokalizacji od strony drogi dojazdowej z pozostawieniem terenu biologicznie czynnego od strony PN.
FUNKCJA
Dom został podzielony na 4 segmenty funkcjonalne rozplanowane wokół atrium / wewnętrznego dziedzińca:
Segment I – od strony PD ( drogi dojazdowej ) stanowiący STREFĘ WEJŚCIOWĄ do budynku z holem wejściowym wraz z garderobą, garażem dwustanowiskowym z przewidzianym miejscem na motor, quad oraz aneks magazynowy obsługi garażu. Od strony PD_WSCH zaprojektowano „pokój hobby” o powierzchni dostosowanej do wymiarów stołu bilardowego. Pomieszczeniami uzupełniającymi jest pomieszczenie ochrony budynku, toaleta, przebieralnia od strony garażu.
Segment II – od strony PN ( pomiędzy atrium, a terenem biologicznie czynnym działki ) stanowiący STREFĘ DZIENNĄ z pokojem dziennym w centralnej części w którym znajduje się kuchnia otwarta na pokój z wyspą kuchenną, aneks jadalny, kominkowy oraz wypoczynkowy z dużą „ścianą medialną”. Pokój dzienny otwarty przeszkleniami w kierunku PN ( lasu / rezerwatu przyrody ) z dużym tarasem od strony PN oraz w kierunku PD, wewnętrznego dziedzińca / atrium.
Od strony ZACH pokoju dziennego projektuje się drugą kuchnię ( dla posiłków obiadowych ) wraz z obszerną spiżarką i pomieszczeniem chłodni wina dostępnego również od strony pokoju dziennego. Pomieszczeniem uzupełniającym jest pomieszczenie obsługi tarasu i ogrodu dostępne od strony tarasu PN.
Od strony WSCH pokoju dziennego projektuje się sypialnię główną z wydzielonymi garderobami ( męska / damska ) oraz wydzieloną, dedykowaną łazienką przy sypialni.
Segment III – od strony WSCH budynku i zawierający dwa pokoje, każdy z wydzieloną garderobą i łazienką. Pokoje otwarte przeszkleniami na stronę WSCH oraz na stronę ZACH z pośrednim doświetleniem światłem ZACH od strony atrium / dziedzińca wewnętrznego.
Pomieszczeniem uzupełniającym jest pomieszczenie pralni / suszarni.
Segment IV – od strony ZACH budynku i zawierający pokój gościnny / gabinet wraz z garderobą i wydzieloną łazienką, pomieszczenie biurowe, kotłownię / wentylatornię oraz schowek porządkowy z przebieralnią i łazienką.
FORMA
Forma obiektu DOMU ATRIALNEGO dostosowana jest do indywidualnych potrzeb Inwestora, dużego programu funkcjonalno użytkowego oraz zapisów Planu Miejscowego narzucającego obowiązek stosowania dachów stromych ( 35 – 45 stopni ), symetrycznych dwu lub czterospadowych z kalenicami prostopadłymi lub równoległymi w stosunku do ulicy drogi dojazdowej oraz dachami krytymi dachówką lub materiałem dachówko podobnym w kolorze ceglastym lub czarnym. Plan Miejscowy jednocześnie określił maksymalną wysokości zabudowy na 6 – 9m od poziomu przylegającego terenu ( naturalnych rzędnych istniejących terenu ) do poziomu kalenicy.
wg jw. zgodnie z Planem Miejscowym przestrzeń użytkowa parterowego budynku została przykryta dachami dwu spadowymi z wykończeniem : płytkami dachowymi / elewacyjnymi, włókno cementowymi w kolorze czarnym, schodzącymi do poziomu 0,00 budynku. Ściany szczytowe kryte płytką ceglaną ręcznie formowaną. Stolarka aluminiowa w odcieniu naturalnego drewna.
Autorzy
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT
lukaszarch.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo śląskie
Inne projekty tego architekta