Kod projektu

DzC 0388

Dom na skarpie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0388

Dom na skarpie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(3 głosów)

Opis projektu

Każdy kto decyduje się na budowę domu, chciałby by był on nowoczesny, nietuzinkowy i komfortowy w użytkowaniu. Jednym słowem dom marzeń. Dla architekta istotne jest by projektowany dom spełniał te wszystkie wymogi i jednocześnie wpisywał się w otoczenie, stanowiąc jego naturalny element. Zawsze duże wyzwanie dla projektanta stanowią działki położone na nierównym terenie. Rolą architekta jest jak najlepsze wykorzystanie nierówności terenu w projekcie. Dzisiaj przedstawię projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego na skarpie. Projekt został opracowany na indywidualne życzenie klienta przez zespół jmsSTUDIO-ARCHITEKCI z Krakowa, główny projektant: mgr inż. arch. Jolanta Smolarska.
Dom został zaprojektowany na trudnej działce ze skarpą. Jest to dom jednorodzinny typu stodoła. Prosty, łączący nowoczesność i komfort z industrialnym stylem. Dom jest nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Spadek działki ze skarpą wykorzystany został do schowania garażu zaprojektowanego pod budynkiem. Oprócz garażu znajdują się tam również pomieszczenia techniczne. Prowadzą do nich zaprojektowane pod domem schody terenowe.
Nad garażem usytuowana została kondygnacja obejmująca część dzienną domu, w której znajduje się duży salon, kuchnia i jadalnia. Przy salonie zaprojektowano z jasnego naturalnego drewna duży taras z drewnianą pergolą. Cień, który daje pergola sprawia, że tworzy się weranda będąca idealnym miejscem wypoczynku w letnie słoneczne dni. Kolejną kondygnację stanowi część nocna obejmująca trzy sypialnie i piękną antresolę. Wnętrza całego domu doświetlone są dzięki zaprojektowanym dużym przeszkleniom.
Na uznanie zasługuje bardzo ciekawa elewacja domu. Jednym z jej elementów są designerskie mury oporowe z betonu architektonicznego przy garażu schowanym w skarpie. Świetnym pomysłem nadającym murom industrialny wygląd są odbite na nich deski szalunkowe. Surowy charakter tej części elewacji ożywiają wmurowane donice na kwiaty. Południową elewację stanowi cegła klinkierowa i okna aluminiowe w czarnym antracytowym kolorze z podziałem na kwadratowe kwatery okienne o industrialnym wyglądzie. Pozostała część elewacji – ściana północna, wschodnia i zachodnia - pokryta jest jasnym tynkiem. Elewację kondygnacji z częścią nocną stanowi blacha w ciemnym oryginalnym kolorze, takim samym jak dach budynku. Jasny tynk elewacji od blachy oddziela pas z cegły klinkierowej, która naturalnie nawiązuje do północnej elewacji domu. Takie rozwiązanie stwarza wrażenie, że bryła domu typu stodoła nabiera lekkości. Dach domu jest pokryty blachą na rąbek stojący. Jego ciemny antracytowy kolor współgra z zaprojektowaną elewacją.
Dodatkowych walorów dodaje dopełniające całości, ciekawe rozwiązanie oświetlenia z lampami LED. Projekt oświetlenia elewacji zakłada podświetlenie liniowe pasa cegły klinkierowej i punktowe mapy elewacyjne świecące góra i dół. Nocna iluminacja zaprojektowana jest tak, by podkreślać walory domu.
Wszystkie elementy projektu są ze sobą spójne i wzajemnie się uzupełniają, nadając budynkowi oryginalnego charakteru. Połączenie w elewacji betonu z odbitymi deskami szalunkowymi, cegły, jasnego tynku z ciemnym antracytowym dachem, podkreślone odpowiednim oświetleniem, nadaje budynkowi charakter industrialny, ponadczasowy. Dom wtopiony w zieleń otoczenia sprawia wrażenie spokojnego azylu, który oferuje nam komfort i wygodę. Przedstawiony dziś projekt, to bardzo interesujący projekt domu jednorodzinnego nowoczesnego, prostego, ale nie nudnego.

Autorzy

jmsSTUDIO - ARCHITEKCI
www.architekt-krakow.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo małopolskie

 

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

Formback brązowoczerwona

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy