Opis projektu
Podstawowa wytyczną otrzymaną od inwestorów było użycie cegły o naturalnym wybarwieniu. Właściciele pochodzący z Kociewia byli zafascynowani szlachetnością tego materiału, który nawet po wielu latach zachowuje wysokie walory estetyczne. Podróżując po regionie można się natknąć na wiele zabytkowych domów z cegły, które zdobią krajobraz kociewskich wsi. Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie tradycyjnej, ręcznie formowanej cegły pełnej na elewacji w technologii ściany trójwarstwowej.
Drugie założenie, było wynikową ułożenia działki względem stron świata oraz jej wielkości. Wjazd na teren znajduje się od strony południowej, więc aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie, oraz dostępną przestrzeń zaprojektowaliśmy dom w kształcie litery L.
Trzecim założeniem, wynikającym z zapisów warunków zabudowy był dach spadzisty.
Tutaj pojawił się pomysł na bryłę budynku. Co zrobić, żeby spadzisty dach był widoczny we wnętrzu każdego z pomieszczeń? Zamiast zadaszyć dom 2 dachami ułożonym wzdłuż dłuższych boków postanowiliśmy zaprojektować, więcej dachów dwuspadowych, tak żeby każde z pomieszczeń wewnątrz miało swój własny dach. Stąd jako wynikowa szerokości pomieszczeń pojawiły się trójkątne szczyty różnej wielkości definiujące charakter budynku.
Rzut został podzielony na dwie części dostępne z przedsionka zlokalizowanego w narożniku budynku. Zachodnią, na którą składają się salon z antresolą, kuchnia oraz wc oraz wschodnią, w której znajdują się 3 sypialnie oraz łazienka. Od frontu przewidziano garaż dwustanowiskowy z poddaszem magazynowym i małą piwnicę, w której znajduje się kotłownia.
Autorzy
studiomania
studio-mania.com
Lokalizacja Architekta
Województwo pomorskie