Kod projektu

DzC 0503

Dom B

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0503

Dom B

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Powierzchnia działki: 18150 m2
Powierzchnia użytkowa: 618 m2
Rok: 2021

DZIAŁKA

Dom zlokalizowany został na malowniczej działce w okolicach Białegostoku, otoczonej z trzech stron wieloletnim lasem sosnowym pod ochroną krajobrazową. Od strony wschodniej działka sąsiaduje z kameralną zabudową jednorodzinną. Teren należący do Inwestora ma powierzchnię ~1,8ha i jest częściowo pokryty lasem wyłączonym z możliwości zabudowy. Obsługa komunikacyjna Inwestycji będzie zapewniona od strony północnej, z drogi gruntowej przyległej do lasu.

LOKALIZACJA NA DZIAŁCE

Przy lokalizowaniu budynku na tak dużej działce wzięte zostały pod uwagę zacienienie od strony południowej i zachodniej poprzez wysoką ścianę lasu, odległości od lasu wynikające z przepisów pożarowych, chęć zachowania możliwie największej prywatności, przy równoczesnym zachowaniu kontaktu z sąsiadami oraz nasłonecznienie i kwestie widokowe. Lokalizacja budynku w środkowej części działki, równolegle do północnej oraz wschodniej granicy optymalnie wykorzystuje wszystkie uwarunkowania działki i odpowiada na potrzeby użytkowników.

BRYŁA

Kubatura zarówno parteru jak ja i piętra została rozplanowana na kształcie litery Z. Bryła piętra została nałożona w odbiciu lustrzanym na parter, tworząc zarówno po stronie północnej jak i południowej nadwieszenia- jedno przeznaczone na zadaszony taras, drugie jako zadaszone miejsca postojowe. Cała bryła została konsekwentnie rozrysowana na kwadratowej siatce konstrukcyjnej o wymiarach 7,5x 7,5m. Zarówno parter jak i piętro składają się z pięciu sekcji konstrukcyjnych i przenikają się przestrzennie przez dwukondygnacyjną jadalnię w części centralnej domu. Bryłę budynku charakteryzuje horyzontalny układ, duże nadwieszenia, płaskie dachy, powtarzalność typów okien. Konsekwencja i porządek w układzie konstrukcyjnym oraz funkcjonalnym odzwierciedlają się w uporządkowanej, spokojnej i spójnej bryle budynku.

UKŁAD FUNKCJONALNY

Parter budynku został dedykowany części dziennej – poprzez przestronny hall wejściowy wchodzimy do centralnej części budynku. Z hallu można rozejść się w dwóch kierunkach – do niedużych korytarzy, z których po wschodniej stronie zlokalizowany jest pokój gościnny i łazienka, a po zachodniej garaż oraz garderoba. Do hallu wejściowego przylega dwukondygnacyjna jadalnia, w przestrzeni której znajdują się schody jednobiegowe, wspornikowe prowadzące na piętro. We wschodniej części parteru zlokalizowano bibliotekę oraz salon z przeszkloną ścianą od strony południa. W zachodniej części tej kondygnacji znajduje się przestronna kuchnia z wyjściem na zadaszony taras. Piętro przeznaczone jest na część prywatną domu. W jednym krańcu znajduje się tam masterbedroom wraz z garderobą i łazienką, w drugim salonik przeznaczony do zabaw i integracji dzieci. Pozostałą część kondygnacji zajmują cztery identyczne sypialnie dla dzieci, dostępne z symetrycznie rozchodzących się korytarzy wokół otwartej przestrzeni nad jadalnią. Dom został podpiwniczony w dwóch centralnych sekcjach konstrukcyjnych dla zlokalizowania dodatkowego garażu, pomieszczenia technicznego oraz pomieszczenia spiżarni.

FASADY

Ze względu na skalę domu i wartości krajobrazowe działki, jak również z uwagi na trwałość i walory estetyczne, elewacje zaprojektowano jako ceglane, w kolorze ciepłych, delikatnie przełamanych szarości korespondujących z leśnym otoczeniem domu. Dom charakteryzować będą duże przeszklenia z niskoprofilowych systemów ślusarki aluminiowej, jak również rozłożyste, podkreślające horyzontalny charakter tarasy, częściowo wykończone prefabrykowanymi płytami betonowymi, częściowo deskami z naturalnego drewna. Zaproponowano również aluminiowe żaluzje jako osłonę od słońca i dla zapewnienia większej intymności pomieszczeń. Bardzo istotna w koncepcji jest zieleń – dom poprzez zadaszenia „łapie” drzewa w patia, jak również poprzez liczne nasadzenia i bluszcze, zieleń w naturalnym sposób scala budynek z leśnym otoczeniem.

Autorzy

STOPROCENT Architekci S.C.
Magdalena Morelewska Przemysław Kaczkowski
www.stoprocentarchitekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

351 Rainbow Silver

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy