Opis projektu
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia działki: 840m2
Powierzchnia użytkowa: 310m2
Rok: 2020
Budynek został zaprojektowany na kameralnej uliczce na wrocławskim Oporowie. Stosunkowo wąska działka skłoniła projektantów do rozwiązania funkcji budynku na trzech poziomach. Takie rozwiązanie umożliwiło zmniejszenie powierzchni zabudowy i zachowanie możliwe dużego ogrodu w głębi działki. Kondygnację parteru wyniesiono ok 1,5 m ponad poziom istniejącego terenu i obsypano niewielkimi skarpami porośniętymi zielenią. To pozwoliło na umieszczenie w elewacji frontowej szerokiego wjazdu do garażu na poziomie -0.5 . Dodatkowo, znacznie ograniczyło możliwość wglądu do wnętrza zwiększając intymność budynku od strony ulicy.
Nad wjazdem do garażu zaprojektowano szeroki podest, z którego prowadzi główne wejście do budynku. Od strony północnej i od ulicy przewidziano obszerną kuchnię z wyspą centralną oraz gabinet do pracy biurowej. Pozostałe pomieszczenia parteru; dwukondygnacyjny salon i jadalnia, otwierają się ogród. Ich funkcjonalnym przedłużeniem jest częściowo zadaszony taras i drewniany deck w południowej części budynku. Od strony ogrodu poziom terenu ukształtowano w formie skarpy, łagodnie opadającej w kierunku południowego krańca działki. U jej podnóża w przyszłości planowany jest niewielki basen zewnętrzny z częścią wypoczynkową.
Na piętrze projektowanego budynku przewidziano głownie pomieszczenia sypialne i gospodarcze. Dzięki podwójnej wysokości salonu przestrzenie parteru i piętra wzajemnie się przenikają, umożliwiając mieszkańcom dobrą komunikację i integrację.
Jednym z podstawowych założeń początkowych było zastosowanie trwałej, ceglanej elewacji. Dość chaotyczny kontekst sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej skłonił projektantów wyboru bardziej stonowanej i neutralnej kolorystyki fasad. Duże płaszczyzny ścian wykończonych jasnoszarą cegłą zestawiono z dużymi pasmowymi przeszkleniami. Nadproża okienne i balkony zaznaczono w elewacji pasami z profilowanych okładzin betonowych. Balustrady na tarasach i balkonach zaprojektowano jako wykonane z płaskowników stalowych z wypełnieniem szklanym. Proporcje budynku i rozwiązania wykończeniowe stanowią świadome nawiązanie do modernistycznej zabudowy przedwojennego Wrocławia.
Autorzy
STOPROCENT Architekci S.C.
Magdalena Morelewska Przemysław Kaczkowski
www.stoprocentarchitekci.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo mazowieckie
Inne projekty tego architekta