Kod projektu

DzC 0525

Dom J

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0525

Dom J

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia działki: 840m2
Powierzchnia użytkowa: 310m2
Rok: 2020

Budynek został zaprojektowany na kameralnej uliczce na wrocławskim Oporowie. Stosunkowo wąska działka skłoniła projektantów do rozwiązania funkcji budynku na trzech poziomach. Takie rozwiązanie umożliwiło zmniejszenie powierzchni zabudowy i zachowanie możliwe dużego ogrodu w głębi działki. Kondygnację parteru wyniesiono ok 1,5 m ponad poziom istniejącego terenu i obsypano niewielkimi skarpami porośniętymi zielenią. To pozwoliło na umieszczenie w elewacji frontowej szerokiego wjazdu do garażu na poziomie -0.5 . Dodatkowo, znacznie ograniczyło możliwość wglądu do wnętrza zwiększając intymność budynku od strony ulicy.
Nad wjazdem do garażu zaprojektowano szeroki podest, z którego prowadzi główne wejście do budynku. Od strony północnej i od ulicy przewidziano obszerną kuchnię z wyspą centralną oraz gabinet do pracy biurowej. Pozostałe pomieszczenia parteru; dwukondygnacyjny salon i jadalnia, otwierają się ogród. Ich funkcjonalnym przedłużeniem jest częściowo zadaszony taras i drewniany deck w południowej części budynku. Od strony ogrodu poziom terenu ukształtowano w formie skarpy, łagodnie opadającej w kierunku południowego krańca działki. U jej podnóża w przyszłości planowany jest niewielki basen zewnętrzny z częścią wypoczynkową.
Na piętrze projektowanego budynku przewidziano głownie pomieszczenia sypialne i gospodarcze. Dzięki podwójnej wysokości salonu przestrzenie parteru i piętra wzajemnie się przenikają, umożliwiając mieszkańcom dobrą komunikację i integrację.
Jednym z podstawowych założeń początkowych było zastosowanie trwałej, ceglanej elewacji. Dość chaotyczny kontekst sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej skłonił projektantów wyboru bardziej stonowanej i neutralnej kolorystyki fasad. Duże płaszczyzny ścian wykończonych jasnoszarą cegłą zestawiono z dużymi pasmowymi przeszkleniami. Nadproża okienne i balkony zaznaczono w elewacji pasami z profilowanych okładzin betonowych. Balustrady na tarasach i balkonach zaprojektowano jako wykonane z płaskowników stalowych z wypełnieniem szklanym. Proporcje budynku i rozwiązania wykończeniowe stanowią świadome nawiązanie do modernistycznej zabudowy przedwojennego Wrocławia.

Autorzy

STOPROCENT Architekci S.C.
Magdalena Morelewska Przemysław Kaczkowski
www.stoprocentarchitekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo mazowieckie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

Aarhus szara cieniowana

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy