Opis projektu
Nowoczesny, dwukondygnacyjny, dom jednorodzinny, na planie w kształcie litery L, przykryty symetrycznym, dwuspadowym dachem. Budynek jest w trakcie budowy w Sobótce pod Wrocławiem. Idea budynku to połączenie dwóch brył, mieszkalnej i technicznej, łącznikiem. Każda z brył pełni odmienną funkcje oraz zostanie wykonana z innych, kontrastowych materiałów. Część mieszkalna ciemną płytką klinkierową oraz dachówką ceramiczną, część techniczna białym tynkiem oraz blachą na rąbek stojący. Łącznik oraz elementy akcentowe wykonano z okładziny z drewna egzotycznego. Część mieszkalna stoi na nieprzekraczalnej linii zabudowy, część techniczna wycofana o metr celem powiększenia podjazdu i ochronę istniejącego drzewostanu.
Budynek zaprojektowano na planie wielkiej litery: „L”. Obiekt dzieli się na dwie części mieszkalną oraz techniczną (garaż, siłownia i zaplecze sanitarne). Część spajająca obiekt została wycofana podkreślając strefę wejściową stanowiąc hall wejściowy oraz bufor na drugiej kondygnacji. Cześć mieszkalna została podzielona na 3 główne funkcje: pokój dzienny z kuchnią i spiżarnią, pokój gościa oraz komunikacja pionowa. Pokój dzienny otwarto na las oraz na południową część działki, którą zagospodarowano tarasem i częściowo zacieniono pergolą. Na drugiej kondygnacji znajduje się strefa nocna: sypialnie, garderoby. Poprzez łącznik zaprojektowano dostęp do siłowni przy której zaprojektowano łazienkę ogólnodostępną obsługującą II kondygnację. Część techniczna w parterze w większej części zajęta przez garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie techniczne oraz zaplecze sanitarne, pralnię i łazienkę. Na drugiej kondygnacji część ta została przeznaczona na siłownię z tarasem. Wejście do budynku od strony północnej. Części budynku od strony północno-wschodniej i wschodnio-południowej, z naturalnym oświetleniem w godzinach porannych, to skrzydła mieszczące dwie wydzielone niezależne części sypialniane z łazienkami i garderobami. Część dzienna to jednoprzestrzenny salon z jadalnią i kuchnią otwarty na wygodny taras skierowany w stronę południowo-zachodnią. Nad przestrzenią salonu nie zaprojektowano stropu, jest to wysoka przestrzeń doświetlona poprzez okna połaciowe.
Elewacja jest nowoczesna, minimalistyczna. Poszczególne bryły rozróżnione są materiałem. Kolorystyka i materiały w tonacji naturalnej. Budynek w zaprojektowano w standardzie energooszczędnym, płyta fundamentowa, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ogrzewanie realizowane będzie z gruntowej pompy ciepła.
W zakresie zlecenia był projekt koncepcyjny, budowlany wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Autorzy
BAD Architekci
www.badarchitekci.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo dolnośląskie
Inne projekty tego architekta