Kod projektu

DzC 0592

Dom trzy-czwarte

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0592

Dom trzy-czwarte

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

DzC 0592 Dom trzy-czwarte

Oceń
(2 głosów)

Opis projektu

Kraków to od dawna miasto artystów, a jago artystyczny duch przenika równie jego mieszkańców. Dlatego kiedy przyszło nam projektować dom w Krakowie czuliśmy, że będziemy musieli zaprojektować coś bardzo oryginalnego. Nasze przeczucia okazały się w pełni zasadne. Kiedy od Inwestorów usłyszeliśmy poniższe wytyczne, nie byliśmy zaskoczeni. Inwestorzy mówili: "Nie lubliny prostych brył, nie podobają nam się nowoczesne stodoły, bo są nudne i wszyscy już je budują. Wolimy coś z nutką artystycznego szaleństwa. Nie wszystko musi być stricte praktyczne i mieć prostych katów. Jeśli chodzi o klimat wnętrza to wolimy raczej szyk ze szczypta dekadencji, żadnej "Skandii".

Tak wiec z jednej strony przyświecały nam niełatwe wymagania Inwestorów z drugiej musieliśmy uwzględnić uwarunkowania działki i niełatwego planu miejscowego. Początkowo myśleliśmy o budynku na bazie kwadratu jednak ostatecznie wycięliśmy jedna jego część, żeby otworzyć się na ogród, a zamknąć od strony drogi. Zaproponowaliśmy dom w kształcie litery L. Ramiona "elki" dopasowaliśmy do drogi, a z drugiej strony do granicy działki sąsiada. Z zachodniej strony oddaliliśmy budynek od granicy działki ze względu na ciek wodny i wymogi planu miejscowego, a żeby móc zaprojektować funkcjonalny budynek o odpowiedniej szerokości, z drugiej strony maksymalnie przybliżyliśmy go do granicy działki.

Dom otworzyliśmy na stronę południowa, na ogród Inwestorów oraz przepiękna działkę sąsiada urządzoną w formie parku. Zamknęliśmy go natomiast od strony drogi. W ten sposób kształtowaliśmy równie bryłę budynku. Od drogi budynek jest jednokondygnacyjny i ma niski okap, który wznosi się w stronę ogrodu. Natomiast od ogrodu jest wysoki na dwie kondygnacje. Budynek od strony drogi nie posiada okien, zaakcentowaliśmy jedynie wnękę wejściowo-garażową. Od strony ogrodu budynek jest otwarty, posiada duże przeszklenia oraz ogromny taras z drzewem. Zamkniecie oraz otwarcie domu podkreśliliśmy również materiałowo. Od frontu elewacja oraz dach pokryte są ciemnym materiałem: szara cegła oraz szara dachówka. Natomiast od strony ogrodu, budynek, jak po wycięciu kawałka tortu, ukazuje swoje inne, drewniane wnętrze.

We wnętrzu w najwyższej, dwukondygnacyjnej części zaprojektowaliśmy salon z kuchnią oraz schody na antresole, skrzydłach budynku natomiast garaż z pomieszczeniem gospodarczym, a w przeciwnym skrzydle domu sypialnie. Cześć dzienną budynku otworzyliśmy na ogród a od strony drogi zaprojektowaliśmy bufor w postaci pomieszczeń pomocniczych: spiżarki, toalety, pralni, od drogi i od wiatru.

Na antresoli zlokalizowaliśmy biuro Inwestora z balkonem, stanowiącym również zadaszenie tarasu. Z antresoli dostępne są również: pracownia malarska Inwestorki oraz magazyn.

Autorzy

INOSTUDIO architekci
pracownia projektowa
inostudio.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo śląskie

 

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

503 Berit WS

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy