Strona główna > Projekty > Domy Polskie > RUBRA. Willa D

DzC 0820

RUBRA. Willa D

Opis projektu

Dom stoi na osiedlu RUBRA, które uzyskało Nominację w prestiżowym konkursie Simon Architecture Prize 2024, Fundacio Mies Van Der Rohe Barcelona.  Archinea/Onet uznał Rubre za Najciekawszą Architekturę w Polsce w 2024r. 
Straszyn to miejscowość 12 km od centrum Gdańska. Miejsce inwestycji stanowi pochyły teren, który opada w kierunku południowym i kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Tutaj powstał kameralny zespół domów, który z racji swojego ceglastego, czerwonego koloru otrzymał nazwę RUBRA.

W poszukiwaniu inspiracji.
Projektując nasze osiedle staraliśmy się odnieść się do budowlanej przeszłości regionu Pomorza Gdańskiego. Nadwieszone bryły pięter nawiązują do charakterystycznych domów podcieniowych a formę pochylonych pod ostrym kątem ścian i zadaszeń można odnieść do ukośnych zastrzałów stosowanych w konstrukcjach szkieletowych. 
Kolejną inspirację stanowiła malownicza działka, opadająca w kierunku południowym i zakończona zadrzewioną skarpą. Pochyły teren sam zachęcał do ustawienia domów w układzie kaskadowym. Dzięki temu każdy dom ma lepszy widok, więcej światła oraz taras i ogród z otwarciem na południe.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na klinkier na elewacji? 
Ręcznie formowana cegła była stosowana w rejonie naszej inwestycji od wielu wieków. Budowano z niej między innymi wolnostojące piece chlebowe. Klinkier, który pokrywa elewacje zaprojektowanych budynków, jest nawiązaniem do architektury jaka powstała tutaj w okresie międzywojennym. Można tu wymieniać pozostałości zabudowań stacji kolejowych, domy mieszkalne czy budynek młyna – wzniesione w Pruszczu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku. Najważniejszą inspiracją w tym zakresie stanowią istniejące do dziś hydroelektrownie wznoszone na rzece Raduni od początku XX wieku.

Osiedle Rubra i jego struktura 
Osiedle tworzy 6 budynków w zabudowie bliźniaczej i 1 budynek wolnostojący. Budynki ustawione są kaskadowo co umożliwia im właściwe relacje pomiędzy sobą. Budynki umiejscowione na szczycie pochylonej działki mogą mieć lepszy widok z piętra ponad budynkami poniżej. Zrezygnowaliśmy z pełnej cegły na elewacji z powodu dużej grubości ściany zewnętrznej i ograniczonej wielkości zabudowy. Zdecydowaliśmy się użyć płytkę klinkierową uzyskaną z pociętych ręcznie formowanych cegieł.  Wszystkie budynki mają indywidualnie zaprojektowane i wykonane ogrody, system nawodnienia z odzyskanej wody deszczowej i system oświetlenia. Na skarpie został zachowany starodrzew a całe osiedle zyskało wiele nowych nasadzeń.

Dom wolnostojący typ D 
Na szczególną uwagę zasługuje dom wolnostojący Willa D. Budynek udało się zmieścić w niezwykle urokliwym miejscu osiedla- tuż przed skarpą porośniętą starodrzewiem. Dom wolnostojący ma 267m2 powierzchni użytkowej i dwustanowiskowy garaż. W parterze oprócz salonu i jadalni z kuchnią znajduje się gabinet. Na piętrze zaprojektowaliśmy 4 pokoje i dwie łazienki oraz pralnie i kotłownie. To dom o niepowtarzalnym charakterze. Parter został wbity poniżej poziomu wjazdu. Posiada charakterystyczne podłużne okno, które wygląda jak szczelina w skalnej ścianie. Garaż został oddzielony od części dziennej przeszklonym na wylot korytarzem. Daje to taki efekt, że wchodzących do domu wita nas widok drzew po jego drugiej stronie. Bryła piętra od strony wjazdu została obłożona blachą na rąbek i pocięta pionowymi oknami sięgającymi do krawędzi zadaszenia. Od południa dom posiada duży taras z przepięknym widokiem na starodrzew. Nad zboczem opadającej skarpy udało się wykonać dodatkowy mniejszy taras w postaci wiszącej w powietrzu betonowej kładki.

Podsumowanie: 
Projektując dom zastosowano zasadę Zrównoważonego Rozwoju. Jego wielkość została zoptymalizowana. Zachowując program funkcjonalny domu zmniejszono jego powierzchnię zabudowy tak, żeby zmieścić go w trudnym do zabudowy terenie i zachować niezmienioną geometrię skarpy porośniętą starodrzewiem. Dom jest przygotowany do zamontowania paneli słonecznych i magazynu energii. Na działce przygotowano system retencyjny do odzysku wody deszczowej i podlewania nią ogrodu. Wykonano zielone podjazdy, które powiększają powierzchnie biologicznie czynną. Zastosowano materiały o podwyższonym stopniu izolacji, ciepły montaż okien w pakietach 3 szybowych. Zachowano i wzmocniono skarpę zachowując rosnący tam starodrzew. Oczyszczono i udrożniono koryto strumienia na dole skarpy.  
Architektura osiedla Rubra to współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu. Proste bryły ustawione na sobie, skośne ściany nadwieszeń i czerwień wypalonego klinkieru nadaje im spójny, ponadczasowy charakter. Domy zostały kaskadowo osadzone w pochylonym terenie. To wszystko powoduje, że architektura osiedla wpisała się w nietypową działkę i cały kontekst historycznej zabudowy Pomorza Gdańskiego. To jedna z naszych ulubionych realizacji.

Funkcja: Osiedle 7 domów w zabudowie bliźniaczej i wolnostojącej 
Lokalizacja: Straszyn pod Gdańskiem, ul. Jasia i Małgosi
Powierzchnia użytkowa: 1645m2
Projekt: 2021
Realizacja: 2024
Inwestor: 4 KONCEPT 
Wykonawca: HERZ INVEST
Autor: mgr arch. Paweł Lis
Współpraca: mgr arch. Karolina Osuchowska, mgr arch. Piotr Gorzelańczyk 
Konstrukcja: mgr inż. Darek Gardziński 
Projekt zieleni: arch. Marta Dorozik 
Foto: Emi Karpowicz

Galeria

Udostępnij:

Nasi partnerzy