Strona główna > Projekty > Domy Polskie > Dom w Szerokim Borze

DzC 0835

Dom w Szerokim Borze

Opis projektu

Szeroki Bór to wyjątkowa wieś w głębi Puszczy Piskiej. Jej wyjątkowość wiąże się przede wszystkim z pięknym położeniem w ogromnym kompleksie leśnym nad jeziorem Jaśkowo. Dodatkowo większość terenów tej wsi należą do lasów Państwowych gdyż mieściło się tutaj nadleśnictwo i dwa leśnictwa. Niewiele tutaj terenów prywatnych dlatego grunty tej wsi nie zostały rozparcelowane na maleńkie działki i zabudowane chaotyczną zabudową jak to zazwyczaj się odbywa we wsiach atrakcyjnych turystycznie. Szeroki Bór zachował swój leśny charakter, ma bardzo harmonijny wygląd charakterystyczny dla dawnych wsi mazurskich. 
Działka znajduje się wśród zwartej, ale niezbyt intensywnej zabudowy wiejskiej. W sąsiedztwie mamy wyłącznie stare budynki. Działka ma dość duży spadek ( około 6,5 m) gdyż znajduje się na krawędzi doliny niedużej rzeczki, która stanowi zachodnią granicę działki. Powierzchnia działki jest dość duża stanowi 0,7 ha jednak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wyznacza do zabudowy wąski pasek wzdłuż drogi wiejskiej. Na działce istniał budynek mieszkalny. 
Miłośnik modernizmu, lubiący nowoczesne jasne wnętrza, a jednocześnie wielki miłośnik Mazur. 
Istniejący budynek mieszkalny był nie wystarczający dla potrzeb Inwestora. Ponadto jego lokalizacja była bardzo uciążliwa gdyż znajdował się w odległości 1,5 m od brukowanej drogi wiejskiej. Postanowiliśmy jednak ten budynek zachować ,ale włożyć do niego funkcje typowo gospodarcze. Główna bryła budynku mogła powstać w odległości nie mniejszej niż 8m od drogi gminnej ale nie większej niż 18m. Dlatego nowa bryła mogła powstać równolegle do drogi. Między nowym a starym budynkiem zaplanowaliśmy łącznik. Po sprawdzeniu kilku rozwiązań w duchu modernistycznych, postanowiliśmy elewację frontową i ogrodową potraktować bardzo różnie. Frontowa czyli ta od drogi miała być z gruntu tradycyjna wipisana w charakter wioski. Elewacja ogrodowa czyli zachodnia ma być prawie całkowicie ze szkła. Wzdłuż elewacji ogrodowej zaprojektowaliśmy rozległe tarasy. 
Przećwiczyliśmy kilka typowo mazurskich rozwiązań: tynki drewno, cegłę. Stanęło na tym że bryła główna została obłożona cegłą pełną, natomiast bryła stara pozostała tynkowana. Nie mieliśmy wątpliwości co do dachu: została ułożona stara dachówka mazurska tzw. holenderka. 
Bryła główna jest bardzo przestrzenna. Główną płatwie dachu mają rozpiętość 12 m i wykonane są z drewna klejonego. Wszystkie okna są drewniane. Największe jest typu HS długości 12 m i wysokości 3 . Jak twierdzi firma Fakro jest to największe okno drewniane w Polsce. W salonie- otwartym na poddasze stoi piec wysokości 6m. Budynek jest ogrzewany gruntową pompą ciepła. Prąd zapewnia duża powierzchnia paneli fotowoltaicznych. Budynek jest obecnie zeroenergetyczny.

Powierzchnia użytkowa 326,1 m2  
Powierzchnia zabudowy 282,8 m
Kubatura 1733,0 m3

Galeria

Udostępnij:

Nasi partnerzy