Kod projektu

DzC 0099

Dom nad jeziorem

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0099

Dom nad jeziorem

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Oceń
(4 głosów)

Opis projektu

Działka inwestorów to rozległy teren łąk i pastwisk lekko opadający w kierunku jeziora Łoniewskiego, z którego linią brzegową graniczy.

Zadany przez inwestora obszerny program funkcjonalny zamknął się w 350 m2 powierzchni użytkowej. Aby uniknąć masywnej bryły domu zbyt mocno wyeksponowanej w krajobrazie zdecydowano się na jej rozczłonkowanie i strefowanie funkcji. Ostateczny kształt domu stanowią trzy bryły: dwie parterowe ustawione do siebie równolegle tworzące od północy formę placu przedwejściowego i podjazdu od południa natomiast kreujące dwa tarasy, jeden zadaszony i osłonięty od warunków atmosferycznych, drugi otwarty i nasłoneczniony. Z obu roztacza się widok na rozległy teren ogrodu i jezioro. W miejscu rozsunięcia brył powstał przeszklony od północy i południa hol wejściowy umożliwiający bezpośrednie przejście na ogród i dalej w stronę jeziora. W holu zaprojektowano lekkie ażurowe schody, aby jak najmniej zaburzały oś widokową.

Parterowa bryła zlokalizowana przy zachodniej granicy działki sąsiaduje z domem jednorodzinnym na działce obok. Stanowi formę buforu akustycznego i wizualnego mieszcząc od północy przestronny garaż z towarzyszącymi mu pomieszczeniami gospodarczymi i pokój gościnny oraz gabinet z otwarciem widokowym na południe.

Podjazdy i bramy garażowe zaplanowano na bocznej elewacji zachodniej, tak aby uwolnić strefę przed wejściem głównym do domu od samochodów i stanowisk postojowych wytwarzając tym samym reprezentacyjny charakter elewacji frontowej.

Skrzydło wschodnie to przestronna otwarta strefa dzienna z wydzieloną garderobą i spiżarnią od strony północnej, które stanowią formę buforu termicznego. Liczne przeszklenia rozmieszczone na elewacji wschodniej i południowej zapewniają otwarcia widokowe na rozległe tereny pól, pastwisk i jezioro. Trzecia bryła stanowiąca drugą kondygnację domu ustawiona jest prostopadle do dwóch dolnych i mieści pokoje dzieci z dostępem do ogólnego tarasu z widokiem na jezioro i sypialnianą strefę rodziców z garderobami, pokojem łazienkowym i prywatnym tarasem z widokiem w kierunku wschodnim. Marzeniem inwestorów był tradycyjny dom nawiązujący do lokalnej zabudowy ale z przestronnymi jasnymi i otwartymi pomieszczeniami.

Dom uzyskał formę trzech prostych brył krytych dachem dwuspadowym. Tradycyjne materiały wykończeniowe zastosowano w nieoczywistej formie lub kolorze dzięki czemu odbiór całości przybliża dom do rozwiązań bardziej nowoczesnych. Charakterystyczną dla regionu dachówkę karpiówkę zaprojektowano w kolorze jasnoszarym, a ręcznie formowaną cegłę klinkierową na wykończenie ścian zewnętrznych wybrano w niestandardowym wydłużonym formacie. Stosowane w tradycyjnej stolarce okiennej szprosy wstawione w duże przeszklenia stolarki aluminiowej nadają odmiennego i oryginalnego charakteru. Ociepleniu odbioru architektury domu mają służyć drewniane tarasy i konstrukcje z bielonych belek drewnianych tworzące wiatę samochodową od strony północnej, balkon sypialni na piętrze od strony wschodniej i zadaszenie oraz osłonięcie od wiatru dla tarasu od strony południowo-zachodniej. Cytowany w tych elementach układ konstrukcji tzw. muru pruskiego to zabieg formalny nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań, zastosowany jednak w nowy sposób, tworzy oryginalną autorską kompozycję przestrzenną. Porastający ją w przyszłości bluszcz, pnący się po rozpiętych między belkami systemach linek stalowych ma dodatkowo zacieniać, osłaniać od wiatru i zwiększać poczucie przytulności i intymności. Od strony południowej belki mają również umożliwić rozpięcie moskitier w okresie letnim osłaniając taras przed uciążliwymi owadami.

Autorzy

NA NO WO architekci
www.nanowoarchitekci.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo dolnośląskie

 

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

Wiesmoor kohle biała

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy