Opis projektu
Projekt ten otrzymał tę nazwę z uwagi na jego tradycyjny i regionalny, nawet nieco wiejski charakter. Inwestorom zależało, aby komponował się od z przepiękną lecz trudną działką na Pomorzu, tuż nad jeziorem, oddaloną niecałe 5 km od Morza Bałtyckiego. W trakcie tworzenia koncepcji niezwykle ważne było ukierunkowanie na strony świata, aby świadomie ogrzać bądź doświetlić konkretne pomieszczenia. Stąd w budynku ogromne okna i przeszklona elewacja. Dodatkowo zaprojektowano werandę, która chroni dodatkowo przez silnymi w tej części Polski wiatrami.
Jest to dom parterowy, w którym nietypowym jak na obecne czasy wykończeniem jest cegła i czarne, opalane drewno. Warto zwrócić uwagę na rysunek cegieł - ułożenie wózkowe ukośne i wózkowe ukośne z wiązaniem główkowym, parapety i nadproża z cegieł ustawionych prostopadle, gzyms górny jako wysunięcie ostatnich cegieł oraz dodatkowo - cięte i szlifowane polne kamienie na elewacji.
Dom ma konstrukcję drewnianą i oparty jest na żelbetowej, ciepłej płycie fundamentowej. Cegła wykorzystana do obłożenia pochodzi z rozbiórek, co nadaje jej niezwykłego charakteru.
Pomimo dużych rozmiarów (powyżej 600 m2) na rzucie rysuje się niewiele pomieszczeń, co powoduje, że są one przestronne, a plan jest otwarty. Znajduje się tam również warsztat i pracownia artystyczna inwestora. Część dzienna jest otwarta na dwie kondygnacje, nie posiada stropu, przez co uzyskuje się ogromną przestrzeń i widok na belki konstrukcji dachowej.
Bryła do dwie stodoły posiadających dachy o niewielkim spadku i niezbędną z uwagi na warunki zabudowy czerwoną dachówkę. Duże tarasy, w tym jeden obwodowy, dają możliwość relaksu z widokiem na taflę jeziora.
Autorzy
BIAMS
Budownictwo i Architektura
Marcin Sieradzki
biams.pl
Lokalizacja Architekta
Województwo łódzkie
Inne projekty tego architekta