Kod projektu

DzC 0711

Rozbudowa domu w Częstochowie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

Kod projektu

DzC 0711

Rozbudowa domu w Częstochowie

Jeżeli spodobał ci się ten projekt i chcesz nawiązać kontakt z jego twórcą, wypełnij formularz.

DzC 0711 Rozbudowa domu w Częstochowie

Oceń
(1 głos)

Opis projektu

Niewielka działka o powierzchni ok. 580m2 z istniejącym parterowym budynkiem w Częstochowie stała się kolejnym projektowym wyzwaniem z jakim mierzyliśmy się w 2022 roku. Budynek o prostej bryle, powierzchni ok. 90m2 i wymiarach 6x16m nie spełniał potrzeb kilkuosobowej rodziny, która miała w nim zamieszkać. Postanowiliśmy całkowicie zrewolucjonizować to miejsce, opierając nasz projekt na potrzebach klientów, którzy marzyli o przestronnym nowoczesnym domu.

Marzeniem klientów było, by na parterze domu znalazły się:

 • funkcjonalny wiatrołap
 • otwarta przestrzeń w której znajdzie się wygodna kanapa,
 • stół do biesiadowania,
 • duża, ergonomiczna kuchnia ze spiżarką,
 • część gospodarcza z kotłownią na pompę ciepła
 • nieduże wc
 • pokój gościnny
 • sypialnia z garderobą, łazienką i sauną
 • klatka schodowa

Na poddaszu znaleźć się miały:

 • trzy pokoje sypialniane dla dzieci
 • łazienka

Chcąc spełnić wszystkie marzenia wiedzieliśmy, że budynek nie tylko musi zostać nadbudowany, ale także rozbudowany w stronę ogrodu. W rozbudowanej parterowej części znalazła się strefa dzienna domu, natomiast przestrzeń prywatną ulokowaliśmy w nadbudowanym poddaszu nad bryła istniejącą budynku.

Szerokość bryły głównej pozostała bez zmian. Zmieniliśmy natomiast kierunek kalenicy głównej na prostopadły do drogi, a ostry kąt dachu dodał dynamizmu i sprawił, że na poddaszu powstała funkcjonalna strefa dla dzieci. Zaproponowaliśmy również nietypowe rozwiązanie, którym jest wycięcie fragmentu domu od strony południowej. To niewielkie wewnętrzne patio, w którym w przyszłości klienci posadzą ulubione drzewo, stanie się sercem domu. Widocznym nie tylko z holu i klatki schodowej, ale też z sauny na parterze. Dwa duże okna, na parterze i poddaszu, doświetlą i wpuszczą południowe światło do wnętrza sprawiając, że część dzienna, ulokowana od strony północno-zachodniej nie zostanie całkowicie go pozbawiona.

Kolejnym marzeniem Klienta była estetyka budynku z zewnątrz. Cegła, drewno, czarna stolarka i dach dodają budynkowi elegancji, której brakowało do tej pory na tej działce. W strefie ogrodowej w przyszłości pojawi się też niewielki basen, który pomimo ulokowania w północnej części działki, odsunięty od domu będzie łapał promienie światła, a wieńcząca go drewniana ścianka doda prywatności od budynków znajdujący się za tylną granicą działki.

Ogromnym wyzwaniem były również odległości istniejącej zabudowy od granic. Zarówno nasz budynek, zbliżony do granicy z tyłu domu poniżej 3m, ale przede wszystkim sąsiednia zabudowa, która stoi niemalże tuż za płotem spowodowały, że poddasze domu zostało wycofane do odległości zgodnych z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki jak i przepisami pożarowymi.

W naszej pracowni często powtarzamy, że ograniczenie staje się atutem, i tak też było w tym przypadku. Niewielka działka, odległość budynków od granic, strony świata i obszerny program funkcjonalny, który miał się zmieścić w nowym domu sprawiły, że znów nasza praca przypominała rozwiązywanie krzyżówek. Ale czyż nie to właśnie kręci nas najbardziej? A jak jeszcze ostateczny projekt spełnia oczekiwania Klienta, to już pełnia szczęścia.

POWIERZCHNIA PRZED:
90m2

POWIERZCHNIA PO:
170m2

DATA:
30 grudnia, 2022

Autorzy

AWX2 ARCHITEKCI – AGNIESZKA & ANDRZEJ WERESZCZYŃSCY
awx2.pl

Lokalizacja Architekta

Województwo śląskie

Inne projekty tego architekta

Produkty pasujące

107 Cronus Antiek

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy