Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów zabezpieczających, w tym impregnacji. Musimy jednak wcześniej zadbać o rzetelne wykonawstwo, aby na wiele lat zachować estetyczny wygląd ceglanego muru. Niezbędna w tym celu jest więc ochrona przed wykwitami!
Skąd się biorą wykwity?
Pojawienie się wykwitów na murze jest wynikiem rozpuszczania się soli, zawartych w klinkierze lub zastosowanej zaprawie. Pod wpływem wilgoci lub działania wody, rozpuszczone sole są wymywane na powierzchnię muru, tworząc białe zacieki. Procesom tym sprzyja brak skutecznej wentylacji konstrukcji ściany, a tym samym gromadzenie się wilgoci w jej wnętrzu.
Jak ich uniknąć?
Pierwszym krokiem w walce z wykwitami jest zastosowanie odpowiedniej zaprawy do klinkieru. W większości przypadków to właśnie niewłaściwy dobór zaprawy jest przyczyną pojawiania się białego nalotu. Dużą uwagę należy zwrócić także podczas budowy i eksploatacji budynku. Kluczowe w całym procesie jest zapewnienie cyrkulacji powietrza wewnątrz konstrukcji ściany. Kiedy „działa” odprowadzanie wilgoci, wypłukiwanie soli jest niemożliwe. Ważne jest także zabezpieczenie warstwy osłonowej przed przedostawaniem się wody do jej wnętrza. Zagwarantują to szczelne połączenia murarskie i fachowo wykonane obróbki blacharskie.
Jak je usunąć?
Wykwity można usunąć poprzez uszczelnienie fug lub elementów uszkodzonego klinkieru, następnie szczotkując powierzchnię cegieł na sucho. Na koniec należy zmyć ścianę ciepłą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli stan muru jest w bardzo złym stanie, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do usuwania wykwitów. Ważnym elementem jest także fuga. Nie powinna być cofnięta, ponieważ powoduje to zbieranie się we wgłębieniu wody, śniegu lub innych zanieczyszczeń, wpływających na żywotność fugi i estetykę muru.