Bruk brukowi nierówny – czyli bruk betonowy kontra ceramiczny bruk klinkierowy

Oceń
(2 głosów)

Trwałość, naturalność i estetyka – każdy z nas pragnie, aby te cechy wraz z niezbędną funkcjonalnością posiadał nasz wymarzony dom. Doskonale wiemy, że dom to nie tylko żmudny proces budowania i wykańczania, ale także jego późniejsze utrzymanie i konserwacja. Coraz częściej decydujemy się więc na sprawdzone, trwałe i ekologiczne materiały, takie jak pustaki ceramiczne na ściany, cegły klinkierowe na elewacje czy dachówki ceramiczne na pokrycie dachu. A co z otoczeniem naszego domu? Czy nie jest ono równie ważne, nie wpływa na wygląd naszego domu i na nasze samopoczucie?

Spójrzmy, co się dzieje wokół nowo powstających domów i na ulicach, które codziennie przemierzamy. Nazbyt często nadal widzimy tu tandetne i nieestetyczne rozwiązania – szarą, popękaną płytę betonową zastępuje szara betonowa kostka brukowa, czasami sztucznie podbarwiana. Wokół naszych domów i bloków płyną szare rzeki betonu. Takich obrazków nie zobaczymy w żadnym z miast Europy Zachodniej, ponieważ takich rozwiązań tam nie ma. W wielu centrach miast w trosce o estetykę placów, chodników i ulic nie dopuszcza się betonu, ponieważ traktowany jest on jako materiał prowizoryczny, tymczasowy i przestarzały. Dlaczego? Dlatego, że jego kolor blaknie, konstrukcja szybko i łatwo się ściera, kruszywo z którego jest zbudowany podlega ciągłemu polerowaniu a wreszcie wypłukiwaniu i erozji wgłębnej.

Takich problemów nie ma w przypadku, gdy zastosujemy bruk klinkierowy. Jest to tradycyjny, naturalny, trwały, odporny i niemal niezniszczalny materiał na wszelkiego typu nawierzchnie – od ścieżek ogrodowych, tarasów, schodów, po chodniki, ścieżki rowerowe czy ulice o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Bruk klinkierowy wypalany jest z gliny i piasku w bardzo wysokich temperaturach, przez co zyskuje cechy na całe swoje „życie” - niezwykłą trwałość mechaniczną oraz ciepłe i wyraziste kolory, które nawet za kilkaset lat pozostaną takie same jak w dniu wykonywania nawierzchni.

„Jeśli chcesz być oszczędny, kupuj niewiele, ale za to w najlepszym sklepie w mieście” - mówi stare powiedzenie. Artykuły dobrej jakości będą nam bowiem służyły niezawodnie przez wiele lat. Właśnie tak jest z brukiem klinkierowym, którego trwałość i elegancja zachwyci niejedno pokolenie.

mgr inż. Piotr Wojtasik
Ceramika Budowlana nr 2/2009

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Partnerzy